700-konny kombajn John Deere X9 w OHZ Osięciny
Na terenie województwa działają dwie takie maszyny. Kombajn serii X9 został także zakupiony przez Ośrodek Hodowli Zarodowej Osięciny. Serię tworzą dwa model: X9 1000 z silnikiem 639 KM oraz 1100 z jednostką napędową dysponującą mocy 700 KM. Gospodarstwo w Wojnowie zakupiło mocniejszą wersję X9.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego kombajnu po pierwszym niepełnym sezonie pracy. Jesienią będzie pracował jeszcze w kukurydzy, której mamy do zbioru na ziarno 2500 ha – mówi Leszek Stypczyński, dyrektor ds. mechanizacji spółki CGFP. – Na razie nie było żadnych poważnych awarii. Zdarzyły się dwie mniejsze usterki, które zostały niemal natychmiast usunięte przez serwis dealera. Maszyna imponowała wydajnością, jednak nie zbliżyła się do deklarowanych przez producenta 100 ton na godzinę. Spowodowane to było prawdopodobnie wydajnością pszenicy. Nasza w tym roku w zależności od stanowiska plonowała na poziomie 6–7 t/ha. Jego rekord i najlepszy wynik to wymłócenie 70 ha podczas 12-godzinnego dnia pracy z przerwą na posiłek i czyszczenie. Pewnym mankamentem były okresowe braki mocy. Występowały one podczas młócenia rzepaku i cięcia słomy. Plantacje nie były desykowane, a poziom dojrzałości był zróżnicowany.
Gospodarstwo prowadzi produkcję roślinną na areale 5000 ha. W tym roku do skoszenia było 800 ha rzepaku i 1200 ha pszenicy. Z tym areałem mierzyły się cztery kombajny. Poza X9 na wyposażeniu jest Claas Lexion 8900, Case IH 8230 oraz John Deere S790i.
– John Deere X9 to nasza podstawowa maszyna. Kierowana była do głównych prac na działkach o sporym areale, tak aby mógł pracować z pełną prędkością. Do omłotu klinów, mniejszych pól czy poprzeczy delegowane były mniejsze kombajny – mówi Leszek Stypczyński.
Żniwa w Wojnowie zaczęły się 20 lipca. Zakończono je 9 sierpnia. X9 wykosił ponad 843 ha. Średnie zużycie paliwa wyniosło 15,5 l/ha. Maszyna na godzinę pracy spalała 51,6 litrów paliwa. Przepracowała przeszło 254 motogodzin, a jej średnia prędkość robocza wyniosła 5 km/h. Średnio podczas każdej godziny pracy kombajn młócił 65 ton ziarna.