W wykazie prac legislacyjnych i programowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ukazała się zapowiedź inicjatywy legislacyjnej dotyczącej nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczącej szczepień.
Wieś nie chce się szczepić?
W uzasadnieniu resort rolnictwa podkreślił, że koronawirus powoduje wiele zachorowań oraz przyczynia się do zgonów, a jedną z metod zabezpieczenia organizmu ludzkiego przed zachorowaniem jest szczepienie. Tymczasem odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców gmin miejskich wynosi 42,9%, gmin miejsko-wiejskich 33,5%, natomiast gmin wiejskich tylko 29,6%. Podobna tendencja występuje dla zaszczepionych przynajmniej jedną dawką, czyli 51,3% mieszkańców gmin miejskich, 42,0% miejsko-wiejskich oraz 37,7% wiejskich.
Gospodynie na ratunek
Stąd właśnie pomysł MRiRW, aby w akcję promocji szczepień zaangażować Koła Gospodyń Wiejskich, które działają na obszarach wiejskich i tworzą je mieszkańcy danej społeczności wiejskiej.
"Szeroko prowadzona różnorodna działalność społeczna, oświatowa, kulturalna poprzez Koła Gospodyń Wiejskich pozwala tym podmiotom dotrzeć do szerokiego grona mieszkańców obszarów wiejskich. Zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich w proces szczepienia może ułatwić osobom z mniejszych miejscowości dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 i tym samym wpłynąć na zwiększenie liczby zaszczepionych na obszarach wiejskich" stwierdzono w uzasadnieniu projektu.