Jęczmień ozimy pozbawiony ochrony przed mszycą!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jęczmień ozimy pozbawiony ochrony przed mszycą!

02.11.2021

Niestety, taką sytuację mamy na dziś, a dotyczy braku możliwości zwalczania mszyc będących wektorami wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV) w jęczmieniu ozimym. Mamy nadzieję, że to szybko się zmieni pod kierownictwem nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który zastąpił dotychczasowego ministra Grzegorza Pudę.

W tej ważnej sprawie, w imieniu rolników i Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, z pisemną prośbą rozpatrzenia wniosku z dnia 28 września br. o zezwolenie jednorazowe na 120 dni dla produktu Karate Zeon 050 CS w uprawie jęczmienia ozimego wystąpił Stanisław Kacperczyk do Niny Dobrzyńskiej, dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 14 października br. Stanisław Kacperczyk osobiście doręczył do ministerstwa dowód opłaty za złożenie wniosku i projekt etykiety. Uzupełniono też brakujące podpisy pod wnioskiem i przedstawiono dodatkowe argumenty merytoryczne.

Wniosek z konkretnymi argumentami

We wniosku Stanisława Kacperczyka czytamy:

W imieniu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpatrzenie wniosku o zezwolenie jednorazowe na 120 dni dla produktu Karate Zeon 050 CS w uprawie jęczmienia ozimego.

W chwili obecnej rolnicy pozostali bez możliwości jesiennej ochrony jęczmienia ozimego przed mszycami, które przenoszą wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (Barley yellow dwarf virus, BYDV). Wirus ten jest jednym z najgroźniejszych w uprawie jęczmienia powodując żółknięcie liści, skarłowacenie roślin oraz nasilenie krzewienia. Obserwowane od kilku lat jesienią i wczesną zimą wyjątkowo korzystne warunki dla rozwoju mszyc, sprzyjające masowym pojawom i długiemu żerowaniu powodują, że metody niechemiczne nie mogą być jedynymi metodami ochrony jęczmienia.

Zatem jesienne nasilenie występowania żółtej karłowatości jęczmienia jest wyjątkowo duże, a jedynym skutecznym sposobem zapobiegania przenoszeniu przez mszyce cząstek wirusa jest ochrona insektycydowa.

W przypadku silnego porażenia, które powoduje zmniejszenie masy korzeniowej, żółknięcie roślin i zmiany w pokroju roślin, nie ma szansy na uratowanie uprawy i konieczne jest jej zaoranie.

Produkt, o który wnioskujemy jest zarejestrowany do zwalczania mszyc jesienią w innych uprawach zbożowych i jest dostępny na rynku, co może ułatwić dostęp do tego produktu w związku z późno złożonym wnioskiem.

Zdajemy sobie sprawę, że wniosek jest składany już jesienią i dotyczy jesiennego zastosowania, ale biorąc pod uwagę tegoroczne późne zasiewy (jęczmień jest jak na razie wysiany tylko w nielicznych regionach) oraz występującą od kilku lat łagodną zimę, zagrożenie żerowaniem mszyc będzie miało miejsce jeszcze przez najbliższe 3 miesiące. Mszyce żerują bowiem do momentu, gdy temperatura spada poniżej -6 st. C.

Apelujemy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku, ponieważ zwiększy to szanse producentów rolnych na zapobiegnięcie szkodom w uprawie jęczmienia ozimego.

Z poważaniem

Stanisław Kacperczyk, Prezes Zarządu PZPRZ

BYDV jest problemem bardzo poważnym

Jak wspomniałem, Stanisław Kacperczyk uzupełnił jeszcze ten wniosek o dodatkowe argumenty związane ze skalą problemu i obszarem występowania zagrożenia. Mszyce będące wektorami BYDV występują na całym obszarze Polski, we wszystkich rejonach, gdzie uprawiany jest jęczmień ozimy. Województwami z największą koncentracją uprawy jęczmienia ozimego są: wielkopolskie, opolskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie, a także lubuskie, lubelskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie i łódzkie. Jeżeli chodzi o aktualnie zarejestrowane insektycydy do stosowania nalistnego do jesiennego zwalczania mszyc wektorów BYDV w jęczmieniu ozimym, to brak jest takich środków. Rejestracje dla 6 środków zalecanych do stosowania od fazy 2 liścia, czyli w terminie jesiennym wygasły, bo te środki zawierające zeta-cypermetrynę były dopuszczone do sprzedaży do 31 lipca 2021 r. i tylko rolnicy dysponujący ich zapasami mogą je stosować do końca lipca 2022 r. Ale przecież nikt środków ochrony nie kupuje na zapas, a tylko wtedy, kiedy pojawia się problem na polu.

Środek Karate Zeon 050 CS zawierający lambda-cyhalotrynę miał w ostatnich latach jednorazowe zezwolenie na czasowe stosowanie w jęczmieniu ozimym i jego skuteczność jest potwierdzona. W etykiecie środka jest ponadto jego rejestracja na mszyce będące wektorami w pszenicy ozimej i jęczmieniu jarym. Jęczmień ozimy nie jest uwzględniony, a właśnie w tym gatunku problem żółtej karłowatości jęczmienia jest największy i można go opanować jedynie zwalczając mszyce we wczesnych fazach rozwojowych roślin.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

PILNE: jest zgoda na listopadowe zastosowanie Karate Zeon w jęczmieniu

Dobra wiadomość dla producentów jęczmienia ozimego. Resort rolnictwa zezwolił na stosowanie Karate Zeon 050 CS w tej uprawie do końca listopada. 

czytaj więcej

Jak kontrolować żółtą karłowatość jęczmienia?

Wektory wirusa żółtej karłowatości jęczmienia, czyli mszyce infekcyjne, są coraz większym problemem we wszystkich zbożach ozimych. Zawirusowaniu zbóż ozimych sprzyjają wczesne siewy, lecz najbardziej upalne suche lata i długie ciepłe jesienie.

czytaj więcej

Rynek zbóż i rzepaku: spadły ceny pszenicy, zdrożał jęczmień

Obecne ceny zbóż w skupach są porównywalne z ubiegłotygodniowymi, chociaż niektóre odmiany zanotowały delikatne spadki. Ile dziś za zboża uzyskują rolnicy w poszczególnych rejonach kraju? Jakie są ceny rzepaku? Zobacz naszą cotygodniową sondę!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)