Jakie odmiany zbóż, rzepaku i kukurydzy rolnicy zobaczyli podczas Mistrzowskich Pól Agro-Sieci?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie odmiany zbóż, rzepaku i kukurydzy rolnicy zobaczyli podczas Mistrzowskich Pól Agro-Sieci?

14.07.2022

Topowe odmiany rzepaku, zbóż ozimych i jarych, buraków oraz kukurydzy, prezentacja pionierskich technologii nawożenia, ochrony i dokarmiania roślin, mistrzowska prezentacja technologii konwencjonalnych, biologicznych i hybrydowych w ochronie roślin oraz ciekawe spotkania z wiodącymi dostawcami w branży Agro.

Okazja do wymiany rolniczych doświadczeń

Między innymi te atrakcje czekały na rolników i zaproszonych gości podczas Mistrzowskich Pól Agro-Sieci 2022, które odbyły się 10 czerwca 2022 roku w Grubnie niedaleko Chełmna na polach doświadczalnych. Jest to nowa formuła Dni Pola organizowanych od lat w Grubnie.

Naszym celem było zorganizowanie profesjonalnego spotkania polowego dedykowanego specjalnie dla klientów firmy i kluczowych dostawców. Zamiast jarmarku i stoisk z materiałami szkółkarskimi postawiliśmy na prezentację poletek demonstracyjnych, merytoryczne spotkania z ekspertami Agro-Sieci oraz prezentacje strategicznych partnerów wydarzenia… i to był strzał w dziesiątkę – podkreśla Anna Kołodziejska – manager działu marketingu w Agro-Sieć Sp. z o.o.

Oprócz skondensowanej dawki wiedzy i praktycznych obserwacji, Mistrzowskie Pola były świetną okazją do swobodnej dyskusji o rolnictwie i wymiany doświadczeń. Dzięki odświeżonej formule Dni Pola, 10 czerwca na poletkach odmianowych w Grubnie znowu pojawiły się tłumy usatysfakcjonowanych rolników z wielu województw Polski.

Na areale około 5 ha założono pięć bloków tematycznych. Poletka demonstracyjne w Grubnie były przygotowane i pielęgnowane przez Dział Rozwoju Agrotechniki Agro-Sieć Sp. z o.o. pod okiem Mariusza Wypija oraz dr. Mateusza Sokólskiego. Dzięki zaangażowaniu ekspertów Agro-Sieci zwiedzający mogli zobaczyć topowe odmiany rzepaków: LG Artemis F1, DK Exlevel F1, Manhattan, Ocelot, mistrzowskie odmiany zbóż ozimych z portfolio Nasion Kujawskich: SU Askaban, KWS Emil, Reduta, Wilejka, Bianca, SU Askadus oraz odmiany kukurydzy i buraków cukrowych, które można znaleźć w portfolio firmy.
Od lewej: Paweł Bruderek-Żyżun, wiceprezes Agro-Sieci i dr Mateusz Sokólski

  • Od lewej: Paweł Bruderek-Żyżun, wiceprezes Agro-Sieci i dr Mateusz Sokólski
CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Czy powstaną odmiany zbóż odpornych na zmiany klimatu?

Tegoroczny czerwiec był trzecim najcieplejszym czerwcem w historii pomiarów. Średnia temperatura na świecie wzrosła o 0,3 stopnia powyżej średniej z lat 1991-2020. To daje naprawdę wiele do myślenia, aby pracować nad odmianami zbóż, które oprą się zmianom klimatu.

czytaj więcej

Andrzej z Rolnicy Podlasie zaszalał. Zobacz, ile nawozu kupił [WIDEO]

Andrzej z Plutycz znany z serialu Rolnicy Podlasie przygotowuje się do kolejnego sezonu. Właśnie pokazał jak rozładowuje przyczepę z nawozem, który przyjechał do jego rodzinnego gospodarstwa. Ile pieniędzy rolnik zapłacił za nawóz?

czytaj więcej

Niemal 100 odmian zbóż i roślin motylkowych od Danko

DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Choryni jest spółką należącą do Krajowej Grupy Spożywczej S.A., o szczególnym znaczeniu dla krajowego rolnictwa. 21 czerwca br. na polach Zakładu Nasienno-Rolnego Szelejewo koło Gostynia, obyło się spotkanie polowe zorganizowane przez firmy: DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. oraz Syngenta.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)