W konferencji wziął udział minister rolnictwa Grzegorz Puda. Zapewnił uczestników, że zamierza wspierać sektor w otwieraniu nowych rynków zbytu produktów mleczarskich. Zwrócił ponadto uwagę, że sektor mleczarski jest liderem postępu technicznego i warto ten kierunek dalej rozwijać. – W nowym PROW będziemy chcieli skierować znaczne środki na przetwórstwo, dlatego zachęcam do konsultacji i przesyłania swoich uwag bezpośrednio do ministerstwa rolnictwa – proponował szef resortu rolnictwa. Minister Puda uważa, że spółdzielczość w sektorze mleczarskim jest bardzo istotna, stąd pomysł nowej ustawy i dostosowanej od obecnych warunków produkcji.
– Będę chciał te propozycje szeroko konsultować z całym środowiskiem mleczarskim i spółdzielczym, do czego zapraszam już teraz – podkreślił minister Grzegorz Puda i zaznaczył, że zamierza również wspierać małe i średnie gospodarstwa, jednak nie kosztem tych dużych. Zapewnił, że sektor mleczarstwa będzie traktowany priorytetowo w ramach proponowanych zmian nowej WPR. Minister dodał na koniec, że jest otwarty na dialog i udzielenie pomocy w rozwiązywaniu problemów.
Polska Izba Mleka w ramach Funduszu Promocji Mleka zleciła wykonanie badania wpływu unijnej strategii „Od pola do stołu”, która miałaby wejść w życie w ciągu kilku lat oraz jej wpływu na polskie mleczarstwo. Założenia badania przedstawiła Joanna Nowak, natomiast dr inż. Piotr Szajner, kierownik Zakład Rynków Rolnych i Metod Ilościowych z IERiGŻ zaprezentował wnioski.
Generalnie strategia Od pola do stołu zakłada poprawę konkurencyjności, rozwoju gospodarczego, zapewnienie rolnikom godziwych dochodów, skrócenie łańcucha dostaw, przywrócenie równowagi w łańcuchu żywnościowym, ograniczenie marnotrawstwa żywności oraz zwalczanie fałszowania żywności, ale jednocześnie przeciwdziałanie zmianom klimatu i dbanie o środowisko naturalne. Niektóre z założeń zdają się wykluczać.