Problemy w produkcji warzyw ciepłolubnych zaczęły się w momencie gwałtownych wzrostów cen energii. Cena to jedno, ale dostępność towaru to drugie. Problemem oczywiście jest również brak rąk do pracy. To wszystko skłania do jednego pytania. Czy produkcja szklarniowa dalej się opłaca?
Ten niewątpliwie ciężki sezon, niestety zweryfikuje rynek i możemy stracić gospodarstwa trudniące się w uprawie szklarniowej. Jak i czy rząd w ogóle planuje pomóc producentom ?
Skokowy wzrost kosztów produkcji do nawet 80% skłonił samorząd rolniczy do wystosowania odpowiedniego pisma do rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka, odnośnie uruchomienia mechanizmów wsparcia dla producentów warzyw ciepłolubnych.
Jakie koszty ponosi polski producent i jak próbuje sobie z nimi radzić?
Najczęściej do ogrzewania służy miał. Cena tutaj wrosła nawet 4 krotnie. W roku 2021 za tonę miału zapłacić można było około 400 złotych, natomiast w tym roku to już 1500 zł za tonę. Producenci ratują się na wszelkie sposoby. Jesteśmy już przy końcu maja, a więc zaczęły się znacznie cieplejsze noce i mniejsze ryzyko przymrozków. Wielkopolska Izba Rolnicza dostrzegła w trakcie analizy rynku, że koszty produkcji poniesione przez producenta nie przełożą się na ceny warzyw i owoców. Co skutkować może problemami finansowanymi nie tylko małych, ale i dużych gospodarstw.