Jakie są zalety pisemnej umowy dzierżawy ziemi?
Umowy dzierżawy budzą obawy właścicieli. Po części można je zrozumieć, gdyż wynikają z powtarzanych przez wiele lat, niesprawdzonych, przeinaczonych i nieprawdziwych informacji. Nie można się jednak z nimi godzić, gdyż pisemna umowa ma więcej zalet:
- wiadomo, na co strony się umówiły;
- łatwiej wyegzekwować swoje prawa;
- strony zyskują większą pewność.
W obecnych czasach umowa spisana może chronić też przed konfliktami. Spróbujmy „odkłamać” poglądy i obawy, które najczęściej powtarzane przez tych, którzy unikają pisemnych umów dzierżawy, narazić ich mogą na niemałe kłopoty.
Umowy zwolnione z podatku
Umowa dzierżawy nieruchomości rolnej przeznaczonej na cele rolnicze nie rodzi obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. Inaczej, rolnik dzierżawiąc grunt rolny osobie trzeciej na cele rolnicze nie musi obawiać się więc naliczenia tego podatku. Oczywiście, tak stanowią obecnie obowiązujące przepisy, a konkretnie art. 10. ust. 1. punkt 6 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity DzU 2021.1128), który do katalogu źródeł dochodu podlegającemu opodatkowaniem zalicza najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę działów specjalnych produkcji rolnej, oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, za wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Skoro już mówimy o podatku, warto przypomnieć, że strony w umowie nie mogą dowolnie decydować, która z nich będzie podatnikiem podatku rolnego. W tym zakresie przepisy ustawy są jasne: podatnikiem jest właściciel bądź użytkownik wieczysty. Na dzierżawcę natomiast nakaz płatniczy może być wydany wtedy, gdy umowa dzierżawy zawarta jest w celu uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych lub renty strukturalnej.