Inspire i spółka – plejada nowości Väderstada
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Inspire i spółka – plejada nowości Väderstada

06.11.2021

Całkowicie nowy model siewnika do zbóż Inspire 1200C/S był głównym punktem programu w trakcie internetowej konferencji prasowej dla dziennikarzy z branży rolniczej. Firma udoskonaliła też modele Tempo i Spirit.

Väderstad włascie w taki sposób przedstawił nową rodzinę produktów Inspire w segmencie siewników 12-metrowych. Nowy siewnik Väderstad Inspire 1200C/S został zaprojektowany tak, aby połączyć wysoką wydajność z precyzją siewu.  Nowy siewnik Väderstad Inspire 1200C/S jest przeznaczony dla rolników, którzy wymagają bardzo dużej wydajności.

Do stworzenia nowej maszyny inżynierowie wykorzystali ramę modelu Tempo L. Sercem Inspire jest czuły system redlic dwutalerzowych. Ma on zdolność adaptacji do wszelkich nierówności na polu, dzięki czemu zawsze utrzymuje stałą głębokość siewu. Rezultatem jest precyzyjne umieszczenie nasion w glebie i równomierne wschody na całym polu – zapewnia firma.

Inspire będzie dostępny w dwóch modelach - Inspire 1200S i Inspire 1200C. Wersja Inspire 1200S, przeznaczona wyłącznie do wysiewu nasion, jest wyposażona w zbiornik o pojemności 5000 litrów. Natomiast wersja kombi Inspire 1200C ma zbiornik o pojemności 7200 litrów, w którym w dwóch oddzielnych komorach mieszczą się zarówno nasiona, jak i nawóz. Po opuszczeniu zbiornika Inspire 1200C, nasiona i nawóz są mieszane w tym samym strumieniu powietrza i razem umieszczane w glebie. Nawóz umieszczany w bruździe nasiennej.

Kluczową cechą Inspire 1200C/S jest możliwość kontrolowania wydajności siewu w ośmiu oddzielnych sekcjach. Aby zapewnić stały i równomierny przepływ wysiewanych materiałów z dużego zbiornika do redlic nasiennych, nasiona i nawóz są dozowane z wysoką precyzją z przez 8 układów dozujących Fenix III. Oznacza to, że Inspire 1200C/S może pracować ze zmienną dawką, jak również sterować sekcjami o szerokości do 1,5 m. Średnie zapotrzebowanie mocy dla współpracy z 11-tonowym siewnikiem to 240 KM. Na polu rozwijać można prędkość 15 km/h, a podczas transportu nawet 40 km/h – hamulce pneumatyczne.

Podczas pracy w polu siewnikiem można łatwo sterować za pomocą systemu sterowania Väderstad E-Control opartego na tablecie iPad, który można również połączyć z systemem kontroli ISOBUS.

Väderstad Inspire 1200C/S będzie miał swoją premierę na międzynarodowych targach Agritechnica w lutym 2022 roku. Maszyna będzie dostępna od końca 2022 roku.

 

Tempo L Central Fill

Szwedzki producent w trakcie online-owego spotkania z dziennikarzami przedstawił nowy model siewnika Tempo L 16-24 Central Fill. Dzięki temu, że zarówno nasiona, jak i nawóz są podawane ze zbiorników centralnych, a wydajność tego siewnika została jeszcze bardziej zwiększona.

Przypomnijmy, że ten siewnik punktowy dzierży rekord świata w siewie 502,05 ha kukurydzy w ciągu 24 godzin, ustanowiony na Węgrzech w 2017 roku. Dotychczas linię produkcyjną opuściło już 10 tys. siewników Tempo.

Teraz rodzina Tempo L powiększa się o nowy model Tempo L Central Fill z centralnym zbiornikiem na nasiona i nawozy. Funkcja centralnego napełniania oznacza, że zamiast napełniać materiałem siewnym każdą jednostkę rzędową, rolnik napełnia tylko jeden duży zbiornik centralny. Siewnik Tempo dba o rozprowadzenie nasion i nawozu do każdej sekcji - wszystko to z rekordową prędkością i precyzją.  Dzięki funkcji Central Fill rolnik będzie mógł osiągnąć jeszcze więcej w ciągu jednego dnia pracy, co jeszcze bardziej zwiększy wydajność i możliwości.

Nowy Tempo L Central Fill będzie dostępny z 16 lub 24 sekcjami siewnymi, co pozwala na uzyskanie alternatywnych rozstawów rzędów od 450 do 762 mm, w zależności od modelu. Aby dostosować maszynę do wysokiej wydajności, została wyposażona w nowy zbiornik na nasiona o pojemności 2200 litrów i 5000 litrów na nawóz, co daje łącznie 7200 litrów.

Nowy zbiornik w Tempo L Central Fill jest wyposażony w dwie dmuchawy zamontowane w przedniej części maszyny, co zapewnia wysoką wydajność dozowania zarówno nasion, jak i nawozu. Technologia stojąca za systemem centralnego napełniania jest bardzo intuicyjna. Nie ma centralnego układu dozującego nasiona, zamiast tego każda sekcja rzędowa reguluje liczbę nasion potrzebnych do niezakłóconego siewu w systemie nadciśnieniowym PowerShoot.

Nowy Tempo L 16-24 z Central Fill będzie miał swoją premierę na międzynarodowych targach Agritechnica w lutym 2022 roku. Maszyna będzie dostępna od końca 2022 roku.

 

Nowa wersja Spirita

Väderstad wprowadził nowy model siewnika zbożowego Spirit 600C InLine. Szwedzka maszyna w wersji InLine umieszcza niską dawkę nawozu razem z nasionami w bruździe nasiennej, umożliwiając roślinom szybkie pobieranie składników odżywczych, co przyspiesza wschody. Nawóz jest umieszczany w bruździe równomiernie i stabilnie, zapewniając wszystkim roślinom taki sam dostęp.

Nowy siewnik o szerokości roboczej od 3 do 9 m ma oddzielny układ pneumatyczny, w którym nawóz jest rozprowadzany niezależnie od nasion. Zapobiega to sortowaniu materiału w układzie i ma największe znaczenie, gdy rozmiary i masa granul są różne. Strumień przepływu powietrza można łatwo regulować, co powoduje, że zarówno nasiona, jak i nawóz są dokładnie umieszczane. Nawóz jest dozowany za pomocą elektrycznego systemu Fenix, jest to ta sama jednostka, która jest używana do dozowania nasion. Układ jest odporny na korozję. Dzielone segmenty w wałku dozującym i ukośny wylot z aparatu zapobiegają wysiewaniu pulsacyjnemu.

Rapid świętuje 30 lat

W tym roku firma Väderstad świętuje 30 rocznicę wprowadzenia na rynek agregatu uprawowo-siewnego Rapid. Od momentu wprowadzenia na rynek w 1991 roku firma Väderstad dostarczyła na rynek prawie 28 000 maszyn Rapid rolnikom z całego świata.

Kiedy w 1991 roku wprowadzono na rynek siewnik Rapid, zrewolucjonizował on technologię siewu dzięki unikalnym redlicom wysiewającym i pomysłowemu systemowi kontroli głębokości siewu. 30 lat później, po niezliczonych modernizacjach i udoskonaleniach koncepcja siewnika Rapid nadal cieszy się ogromnym powodzeniem.

- Kiedy opracowywaliśmy siewnik Rapid, naszym celem było stworzenie maszyny, która mogłaby wykonywać kilka czynności jednocześnie i sprawdzać się w każdych warunkach. Nazywamy ją uniwersalnym siewnikiem - mówi Bo Stark, dyrektor ds. sprzedaży w regionie nordyckim i członek drugiego pokolenia właścicieli Väderstad.

Jednym z głównych powodów popularności Rapida, było to, że w jednym przejeździe wykonywał zarówno prace związane z przygotowaniem gleby pod siew, jej wyrównaniem, siewem i zagęszczaniem podczas pracy z dużą prędkością. Za redlicami nasiennymi znajdują się duże koła konsolidujące, które zapewniają optymalny kontakt nasion z glebą nawet na cięższych glebach.

Koła wału montowane w tzw. układzie OffSet, czyli z przesunięciem co drugiego koła o 190 mm i na oddzielnej osi, daje wiele korzyści, jak np. mniejsze wibracje, a co za tym idzie większą precyzję siewu, a także mniejsze zapotrzebowanie na siłę uciągu nawet o 25%.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Problemy spółek wodnych można rozwiązać. W jaki sposób?

Mimo powtarzających się lat mokrych i powodziowych przeplatanych suchymi stan rolniczych melioracji się nie poprawia. System jest bowiem tak skonstruowany, że rolnicy na spółki wodne płacą niechętnie, ponieważ spółki niewiele robią. Te ostatnie z kolei twierdzą, że nie mają pieniędzy, gdyż rolnicy nie płacą składek.

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Idzie zima! Czas przygotować opryskiwacz do garażowania

Lokalnie można już było zaobserwować pierwsze przymrozki. Jest to sygnał, aby pomyśleć o przygotowaniu opryskiwacza do zimowego garażowania. O czym należy pamiętać?

czytaj więcej
Maszyny rolnicze

Używane ładowarki burtowe, czyli skid steer: tanie, zwrotne, trwałe

Usuwanie obornika, przewożenie bel, załadunek paszowozu – to zadania, z jakimi w coraz większej liczbie polskich gospodarstw mierzą się używane ładowarki burtowe. Rozmawiałem o nich z ich sprzedawcą Kamilem Fabiszewskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)