Ile tracisz nie zaprawiając materiału siewnego zbóż?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ile tracisz nie zaprawiając materiału siewnego zbóż?

12.08.2022

Zaprawianie materiału siewnego jest pierwszym i podstawowym zabiegiem ochrony roślin. Zaprawiając ziarno zbóż odpowiednimi zaprawami, jesteśmy w stanie zwalczyć choroby, które mogłyby zagrozić młodym wschodzącym roślinom. Uwalniając je od patogenów dajemy roślinom szansę i możemy wykorzystać potencjał genetyczny zawarty w ziarnie.

Aby sam proces zaprawiania przebiegał właściwie należy bezwzględnie zadbać o czystość materiału siewnego. Musi być on więc pozbawiony pośladu i pyłu, aby cała ilość zaprawy dostarczana na nasiona w procesie zaprawiania mogła być naniesiona w całości na okrywy nasienne ziarna.

Zaprawianie materiału siewnego jest najprostszą, najtańszą i najbezpieczniejszą dla środowiska formą ochrony roślin. Koszt związany z ceną zapraw jest niewspółmiernie niski w stosunku do innych kosztów zabiegów grzybobójczych, czyli małym nakładem finansowym możemy zyskać wiele. Ponadto niewielka ilość zaprawy zastosowanej punktowo na wysiewanych nasionach, ochroni przed wystąpieniem porażenia grzybami chorobotwórczymi.

Niezaprawienie materiału siewnego zbóż będzie wiązało się z wystąpieniem wielu chorób zagrażających młodym roślinom. Do najważniejszych chorób powodowanych przez grzyby chorobotwórcze należą:

  • Śnieć cuchnąca i gładka w pszenicy
  • Głownia pyląca i zwarta w jęczmieniu
  • Plamistość siatkowa i pasiastość liści jęczmienia
  • Zgorzele siewek powodowane przez kompleks patogenów, wśród których główną rolę odgrywają grzyby rodzaju Fusarium
  • Pleśń śniegowa zbóż i traw

Sprawcy chorób powodujących np. zgorzele siewek wpływają na osłabienie młodych roślin. Rośliny wolniej się rozwijają, mają upośledzony system korzeniowy, są często przebarwione. Są to objawy zgorzeli powschodowej. Na plantacji możemy też obserwować braki w obsadzie i jest to wówczas spowodowane wystąpieniem zgorzeli przedwschodowej, co wpłynie na obniżenie przyszłego plonu. Ponadto grzyby rodzaju Fusarium mogą się dalej rozwijać i powodować w późniejszych fazach rozwojowych fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła i korzeni, fuzariozę liści lub fuzariozę kłosów.

Rośliny, które wzeszły są słabsze, co spowoduje, że wejdą osłabione w okres zimowania, a więc będą podatne na wymarznięcia. Pamiętajmy też, że modne ostatnio przedsiewne uprawy uproszczone sprzyjają rozwojowi patogenów w glebie na resztkach pożniwnych, a więc niechroniony materiał siewny będzie w takich prowokacyjnych warunkach bardziej narażony na infekcje przez grzyby chorobotwórcze. Pomocne mogą w takich przypadkach być także produkty poprawiające proces mineralizacji i humifikacji resztek pożniwnych typu np. BaktoKompleks. Wtedy rozkład słomy i resztek pożniwnych powoduje, że grzyby w glebie nie mają szans rozwoju.

Wysiew niezaprawionego ziarna wpływa znacząco na obniżkę plonów. W przypadku pszenicy ozimej straty mogą osiągnąć poziom 8-10 dt/ha. Należy pamiętać, że wielkości te zależą od stopnia zainfekowania materiału siewnego. Ponadto, jeśli ziarno będzie zainfekowane np. śniecią cuchnącą, to straty te mogą dotyczyć wręcz całego plonu. Natomiast straty w plonie ziarna jęczmienia ozimego mogą osiągnąć poziom 4-6 dt/ha. Jednakże w przypadku poważnego wystąpienia sprawców głowni pylącej lub zwartej straty te będą jeszcze wyższe. Oprócz tego zarodniki grzybów, które pojawiają się w ziarnie znacząco obniżą jego jakość i dyskwalifikują go jako materiał siewny.

Pamiętajmy więc, że niektóre z wyżej wymienionych chorób można zwalczać jedynie na etapie zaprawiania materiału siewnego. Należą do nich przede wszystkim śnieć cuchnąca i gładka w pszenicy, a także głownia pyląca i zwarta w jęczmieniu. Żadne inne zabiegi opryskiwania wykonywane w późniejszych fazach rozwoju roślin, nie będą skuteczne i nie zwalczą tych chorób, dlatego zaprawianie ziarna jest wręcz nieodzownym i koniecznym zabiegiem.

Rozwiązaniem tych problemów w ofercie firmy INNVIGO są trzy zaprawy nasienne. Dwie to zaprawy jednoskładnikowe: Madron 50 FS (fludioksonil) oraz Triter 050 FS (tritikonazol). Preparaty jednoskładnikowe, znane są już od kilku lat i stosowane na polach w całym kraju, skutecznie chroniąc młode, wschodzące rośliny przed chorobami. Natomiast dwuskładnikowa zaprawa to Flutrix 050 FS (fludioksonil + tritikonazol).

Zaprawa Flutrix 050 FS jest doskonałą kompozycją dwóch substancji czynnych o różnych mechanizmach działania: powierzchniowym i układowym. Dzięki temu zaprawa wykazuje wysoki stopień skuteczności zwalczania wielu grzybów – sprawców chorób. Zaprawa Flutrix 050 FS posiada szerokie spektrum zwalczanych chorób i może być stosowana we wszystkich podstawowych gatunkach zbóż ozimych i jarych. Ponadto równomiernie pokrywa i wybarwia ziarno. Wszystkie te elementy sprawiają, że po zaprawę Flutrix 050 FS sięga coraz większa rzesza plantatorów zbóż.

Produktem, który może znacząco wpłynąć na wzrost i rozwój siewek oraz systemu korzeniowego, może przyspieszać wschody, a dodatkowo obniżać wrażliwość zbóż ozimych na przymrozki jest nawóz donasienny StartaVit. Zawarte w nim specjalne substancje, niejako przyklejają mieszaninę zaprawy i nawozu do okrywy nasiennej, co skutkuje jeszcze lepszym pokryciem ziarna, a uzyskane wybarwienie materiału siewnego jest intensywniejsze. StartaVit dostarcza młodym, wschodzącym zbożom podstawowe mikroskładniki pokarmowe: miedź, żelazo, mangan, cynk w formie schelatowanej, dzięki czemu są o wiele łatwiej przyswajane przez rośliny uprawne, a ponadto zawiera rozpuszczalny w wodzie bor i molibden. Ścisłe doświadczenia, przeprowadzone w Zakładzie Mykologii w Instytucie Ochrony Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu, wykazały, że łączne stosowanie zaprawy Flutrix 050 FS z nawozem donasiennym StartaVit przynosi bardzo korzystny efekt w postaci znaczącego przyrostu masy nadziemnej i masy podziemnej młodych roślin. 

Jacek Dorna
INNVIGO Sp. z o.o.
fot. główne:
pixabay

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Ceny materiału siewnego rujnują rolników. Potrzebne są wyższe dopłaty

Stanisław Kacperczyk, Prezes Zarządu PZPRZ, wystosował do ministra rolnictwa prośbę o interwencję w sprawie tegorocznych stawek dopłat do materiału siewnego. Sytuacja rolników jest z tygodnia na tydzień coraz cięższa, a o zwrocie kosztów produkcji wielu nawet nie ma co mówić. 

czytaj więcej

Rizoktonioza zbóż – jakie objawy i jak zapobiegać?

Choroby podstawy źdźbła najmocniej dają o sobie znać w uprawie pszenicy, ale szkodzą wszystkim pozostałym gatunkom zbóż ozimych. Przy dużym ich nasileniu redukcja plonu może być znaczna.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)