Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk udzielił wywiadu Radiu Plus. W programie „Sedno sprawy” mówił między innymi o walce z afrykańskim pomorem świń.
Wielkie liczenie
Zapowiedział kontynuację działań zmierzających do zmniejszenia populacji dzików. Tu problemem jest brak skutecznych narzędzi służących weryfikacji ich liczby. Dlatego do liczenia mają być użyte nowoczesne technologie. – Chcemy realnie policzyć populację dzików. Za pomocą dronów i kamer termowizyjnych. Chcemy wiedzieć jak duży jest problem. Ale też potem wymagać od kół łowieckich wykonywania nakazów sanitarnych wyznaczonych przez lekarzy weterynarii – mówił minister Kowalczyk.
Takie liczenie powinno zakończyć się do 15 marca. A zdaniem ministra odstrzał powinien być kontynuowana tak, aby w zależności od strefy dzików zostało od 0,2 do 0,5 sztuki na kilometr kwadratowy.
Plany bioasekuracji obowiązkowe
Minister rolnictwa przypomniał także rolnikom, że jednym z elementów walki z ASF jest przestrzeganie zasad bioasekuracji. - Wprowadzamy też bardzo mocno nacisk na plany bioasekuracyjne i szkolenia rolników. Dzwonimy bezpośrednio do rolników przez ARiMR, żeby uzupełniali plany i żeby wprowadzili bioasekurację – kontynuował H. Kowalczyk.
Na stronach internetowych ministerstwa rolnictwa ukazała się informacja na ten temat. Według unijnego rozporządzenia wykonawczego Komisji 2021/605 rolnicy posiadający gospodarstwa położone na obszarach objętych ograniczeniami II i III z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (w tzw. strefach czerwonej i różowej), którzy chcą przemieszczać zwierzęta poza strefy ASF, muszą w ramach obowiązujących zasad bioasekuracji sporządzić plan bezpieczeństwa biologicznego. Natomiast na obszarze objętym ograniczeniami I (w strefie niebieskiej – ochronnej) właściciele trzody chlewnej muszą dysponować takim planem, jeśli sprzedają świnie lub pochodzące z nich mięso poza granice kraju.
Główny Inspektorat Weterynarii przygotował dwa wzory PBB dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie do 300 sztuk oraz powyżej 300 sztuk średniorocznie. Są one dostępne pod adresem: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wdrazanie-wymagan-rwk-2021605-po-31102021