Gminy popegeerowskie mogą wnioskować o pomoc!
Rządowy program wsparcia dla gmin popegeerowskich rozpoczął się w styczniu. Nabór wniosków potrwa do 12 lutego, a rząd obiecuje, że będzie kontynuował ten program pomocy.
– Jest to historyczna decyzja, na którą mieszkańcy tych gmin i pracownicy PGR czekali 30 lat. Tzw. PGR były likwidowane na początku okresu transformacji często po doprowadzeniu ich do stanu upadłości. Przemiany gospodarcze przełomu lat 80 i 90 ubiegłego wieku były realizowane przez liberalną niszczącą Polskę reformę Balcerowicza – mówił z trybuny sejmowej poseł Jarosław Zieliński, który zauważył, że rządowy program pomocy dla PGR wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju kraju.
Szczegóły programu przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Poinformował on posłów, że jest to pierwszy taki program w historii. Jest to jedna z inwestycji Funduszu Gmin Lokalnych w ramach, których do gmin popegeerowskich trafi pomoc w wysokości 250 mln zł.
– Jest to pierwszy etap. Mamy świadomość, że nie pozwoli to na realizację wszystkich wnioskowanych inwestycji. Ale dzięki temu pierwszemu etapowi rząd będzie miał pewien przegląd potrzeb inwestycyjnych. Jest to pierwszy etap, ale nie ostatni - mówił wiceminister Szefernaker.
Nabór wniosków trwa od 4 stycznia do 12 lutego. Wnioski są kierowane do wojewodów a opiniuje je Krajowy Ośrodek Wparcia Rolnictwa. Założeniem programu jest wsparcie inwestycji pierwszej potrzeby np. kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków, przepompowni, wodociągów, przyłącza do sieci gazowej, drogi wewnętrznej, oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, ale także centra integracji mieszkańców, place zabaw, świetlice, siłownie zewnętrzne oraz remizy. Ale pozytywnie mogą być zaopiniowane wnioski dotyczące innych inwestycji, które z punktu widzenia gminy są niezbędne. MSWiA zapewnia, że wniosek jest maksymalnie uproszczony. Gmina musi zrealizować inwestycję w miejscowości, w której kiedyś był PGR.