Podkomisja stała do spraw sprzedaży bezpośredniej oraz handlu detalicznego produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych wysłuchała informacji ministra rolnictwa na temat realizacji ustawy z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.
Teren gminny do prowadzenia handlu detalicznego dla rolników
- Ta ustawa była realizowana w ramach tzw. Polskiego Ładu dla polskiej wsi – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, który jednocześnie przypomniał, że ustawa zobowiązuje gminy do wyznaczenia miejsca do prowadzenia handlu przez 2 dni w tygodniu przez rolników i ich domowników i zwolnienie ich z opłaty targowej.
Wyznaczone miejsca nie musiały pokrywać się z dotychczasowymi targowiskami. Takim miejscem mógł być pas drogi lub parking przy siedzibie gminy. Celem tych przepisów było rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej.
- Wprowadzone przepisy mają na celu sprzyjać skróceniu łańcuchów żywnościowych oraz ułatwieniu dostępu do produktów wytworzonych przez małych lokalnych, producentów rolnych. Tworzenie miejsc sprzedaży dla rolników produktów rolnych i spożywczych naszym zdaniem ma przyczynić się do pogłębienia powiązań z konsumentami. Naszym zdaniem polscy konsumenci coraz częściej są zainteresowani możliwością zakupu świeżej żywności produkowanym w danym rejonie przez lokalnych rolników indywidulanych, gdzie nie ma długich łańcuchów dostaw i pośredników, a zapewnione są bliskie relacje konsumentów z producentami – kontynuował wiceminister J. Kowalski.
Wyznaczenie takiego miejsca do handlu jest obowiązkowym zdaniem gminy. Ale jednocześnie ustawa nie przewiduje sankcji dla gminy, która nie wywiąże się z takiego obowiązku.