W lutym 2020 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych z udziałem ówczesnego ministra rolnictwa J. K. Ardanowskiego zainicjowano tzw. Platformę Żywnościową czyli zorganizowany i regulowany rynek kontraktów typu SPOT dla produktów rolno-spożywczych.
Platforma Żywnościowa miała być nowoczesnym i powszechnym narzędziem w obrocie dużymi partiami produkcji rolnej, na początku pszenicy, a następnie rzepaku, cukru, owoców i warzyw, a także mleka i produktów mleczarskich oraz mięsa czerwonego i drobiu. Stronę podażową miały tworzyć duże gospodarstwa rolne, grupy producenckie, a także mniejsze gospodarstwa.
Na realizację projektu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju od 01.06.2018 r. do 31.08.2020 r. wydało ponad 10 mln zł. Od 1 września 2020 r., projekt jest kontynuowany pod nazwą Giełdowy Rynek Rolny i jest finansowany z budżetu Towarowej Giełdy Energii S.A. (TGE). W ramach TGE stanowi on wyodrębniony segment Rynku Towarów Giełdowych TGE i jest dedykowany do prowadzenia obrotu wybranymi, oznaczonymi co do gatunku towarami rolnymi oraz spożywczymi. Jest to działalność biznesowa giełdy i nie jest wykorzystywane żadne dofinansowywanie ze źródeł zewnętrznych.