Koniec z roślinną kiełbasą
Francja przyjęła oficjalne rozporządzenie w sprawie zakazu użycia nazw produktów tradycyjnie mięsnych na opakowaniach ich roślinnych zamienników. Pierwotnie pomysł pojawił się w 2020 roku, a od października 2022 r. wejdzie w życie.
„Nie będzie możliwe wykorzystanie nazw specyficznych dla sektora tradycyjnie związanego z mięsem i rybami żeby opisać produkty, które nie mają źródła w świecie zwierząt i w gruncie rzeczy nie są porównywalne” poinformowały władze Francji. Jako największy w Europie producent wołowiny, Francja pierwsza wprowadziła zakaz, argumentując to potrzebą rozróżnienia produktów i uniknięcia dezorientacji wśród konsumentów.
Większa transparentność na linii producent-konsument
Branża mięsna i spożywcza pozytywnie odniosła się do nowo przejętych przepisów, jak informuje Food Navigator. Krajowe Międzyzawodowe Stowarzyszenie Bydła i Mięsa INTERBEV (l'Association Nationale Interprofessionnelle du Bétail et des Viandes) opisuje zmiany jako znaczący krok w kierunku przejrzystości informacji w komunikacji z konsumentami. Członkowie organizacji podkreślili, że roślinne zamienniki mięsna i produktów odzwierzęcych nie są porównywalne. Działacze nawołują do rozszerzenia przepisów do poziomu unijnego.
– Z radością przyjąłem informację o nowych przepisach, które stanowią istotny krok na rzecz transparentności informacji dla konsumentów, a także ochrony naszych produktów i know-how – powiedział Jean-Francois Guihard, prezez INTERBEV – Ochrona mięsnych nazw handlowych i jego kwestie prawne są dla nas bardzo ważne, kładziemy na to nacisk już od kilku lat.
Tego samego zdania jest FNSEA (Fédération nationale des syndicats d'exploitants agricoles) Krajowa Federacja Związków Rolniczych, która we wspólnym oświadczeniu branży spożywczej zaznacza, że ramy dla nowych przepisów na poziomie europejskim dla produktów mlecznych zostały już przyjęte przy pracy nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej. Dlatego właśnie określenia takie jak „masło”, „mleko” i „sery” są obecnie chronione i nie będą mogły być stosowane dla produktów pochodzenia roślinnego.