Aplikacja #FakeHunter powstała w odpowiedzi na ustalenia Światowej Organizacji Zdrowia. Na początku marca WHO ogłosiła, że pojawieniu się koronawirusa (SARS-CoV-2), towarzyszy tzw. infodemia, czyli globalny zalew prawdziwych i fałszywych informacji na jego temat. Fałszywy obraz rzeczywistości wywołuje groźną dla społeczeństwa panikę i dezorientację. Jak zatem odróżnić, co jest prawdą, a co nie?
Projekt #FakeNews
Polska Agencja Prasowa i GovTech wdrażają projekt #FakeHunter - społeczny system weryfikacji treści publikowanych w Internecie. Celem projektu jest demaskowanie nieprawdziwych wiadomości dotyczących SARS-CoV-2. Integralną częścią programu jest specjalna aplikacja, za pomocą której, każdy internauta może zgłosić wątpliwą informację do sprawdzenia, a następnie otrzymać wiarygodną odpowiedź, sprawdzoną ekspertów PAP. Wszystkie potwierdzone doniesienia z dopiskiem czy się prawdziwe, czy fałszywe, znajdą się w specjalnym serwisie app.fakehunter.pap.pl połączonym z aplikacją #FakeHunter.
– Po specjalnej akcji rekrutacyjnej do pomocy w walce z dezinformacją dołączyło ponad 300 wolontariuszy. Część już została przeszkolona w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. Razem z zespołem ekspertów PAP będą weryfikować przesyłane przez internautów, budzące wątpliwości, informacje o koronawirusie. Projekt jest otwarty, można powiedzieć, że to dopiero pierwsza faza rozwoju całego systemu – tłumaczy Wojciech Surmacz, prezes zarządu Polskiej Agencji Prasowej (PAP).
– #FakeHunter to odważny krok w walce z dezinformacją. Projekt ma na celu walkę ze wspólnym wrogiem w obliczu infodemii. Do udziału w akcji i używania naszego narzędzia zachęcamy wszystkich internautów i dziennikarzy, by wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu – podkreśla Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.
Wtyczkę do pobrania i zainstalowania aplikacji #FakeHunter znajdziesz tutaj.
Partnerami projektu są Demagog, DO OK, Objectivity, Amazon Web Services.