EuroTier 2022: Największe targi branży chowu i hodowli zwierząt już w listopadzie w Hanowerze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

EuroTier 2022: Największe targi branży chowu i hodowli zwierząt już w listopadzie w Hanowerze

22.07.2022

EuroTier to targi dla profesjonalistów chowu zwierząt i zarządzania produkcją. Od 15 do 18 listopada około 1 600 wystawców z 55 krajów prezentować będzie swoje innowacje, produkty i usługi na tym międzynarodowym spotkaniu branżowym. 

Jak informują organizatorzy tegoroczna edycja targów EuroTier w Hanowerze to koło 1 600 wystawców, 13 zapełnionych hal, około 240 000 m2 powierzchni wystawienniczej, międzynarodowy program fachowy i informacyjny.


- Skupiając wystawców z 55 krajów, w tym licznych liderów rynku, oferując międzynarodowy program imprez i kongresów oraz kultowe imprezy jak TopTierTreff oraz nowy sektor dla startupów‚ „DLG-AgrifutureLab” w połączeniu z odbywającymi się równocześnie targami EnergyDecentral, EuroTier jako międzynarodowa platforma dla biznesu i sieć dla wymiany fachowej informacji, wyznacza standardy różnorodności produktów i tematów – mówi kierowniczka projektu EuroTier - Ines Rathke.

Na targach EuroTier reprezentowani są liczni międzynarodowi i krajowi liderzy rynku, a także młode innowacyjne przedsiębiorstwa i start-upy. Pawilony narodowe m.in. z Danii, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i z USA podkreślają międzynarodowy charakter targów.

„Transforming Animal Farming“ – Międzynarodowy program fachowy

„Transformacja hodowli zwierząt“ – temat przewodni targów EuroTier 2022 ujmuje to trafnie i zwięźle: Łańcuchy produkcji i łańcuchy wartości podlegają ewolucji. Program fachowy światowych targów profesjonalnego chowu zwierząt użytkowych jak również platforma cyfrowa DLG-Connect wskazują, w jakim kierunku może zmierzać ten rozwój dla producentów trzody chlewnej, bydła i drobiu.

 

DLG-Spotlight: Ogólna koncepcja zarządzania inwentarzem (hala 26)

Zarządzanie inwentarzem musi w przyszłości odpowiadać wymogom dobrostanu zwierząt, ochrony środowiska i klimatu oraz potrzebom konsumenta i przy tym wszystkim nie może zapominać o konkurencyjności. To kompleksowe zadanie postawili przed sobą eksperci i zaprezentują teraz na targach ogólne koncepcje zarządzania tucznikami, maciorami i cielętami, krowami mlecznymi i młodymi nioskami.

DLG-Spotlight: Feed for Future (hala 21)

Receptury pasz podlegają ciągłym zmianom, na rynku pojawiają się ich nowe rodzaje oraz nowe technologie karmienia mające na celu poprawę dobrostanu i redukcję składników odżywczych, aby w ten sposób umożliwić przyjazne dla środowiska procesy. Wiodące przedsiębiorstwa międzynarodowej branży paszowej prezentują innowacyjne pasze, technologie i receptury. Zaliczają się do nich również nowe źródła białka, takie jak algi i insekty, które w międzyczasie stały się alternatywą dla zaopatrzenia w białko.

DLG-Spotlight: Sprzedaż bezpośrednia (hala 26)

Produkty z własnego regionu o dającym się odtworzyć pochodzeniu - dla wielu ludzi istotnym jest, aby zakupu produktów rolnych dokonywać „bezpośrednio u rolnika“. Dlatego też własne przetwórstwo i bezpośredni zbyt stają się atrakcyjne dla coraz większej liczby przedsiębiorstw rolnych. Na targach EuroTier 2022 w ramach DLG-Spotlight po raz pierwszy przedstawione zostaną odpowiednie rozwiązania techniczne, produkty i serwisy oraz aktualne strategie marketingowe na przykładach najlepszych praktyk (Best-Practice).

DLG-Spotlight: Salon Akwakultury (hala 21)

Jaki potencjał alternatywnych źródeł surowców kryje w sobie rozwój organizmów w basenach wodnych? Jakie innowacje wdrożone zostały w dziedzinie pasz, żywności i energii? „Salon Akwakultury“ zaprasza do zapoznania się z możliwościami, jakie oferuje produkcja ryb, muszli, raków i roślin wodnych. Towarzystwo DLG i kierowana przez Uniwersytet imienia Christiana Albrechtsa w Kilonii Przestrzeń Innowacji „Błękitna Biogospodarka“ to miejsce dla międzynarodowych spotkań.

Sieć Dobrostanu Zwierząt (hala 26)

Wspierany przez Federalne Ministerstwo Wyżywienia i Rolnictwa (BMEL) wspólny ogólnokrajowy projekt „Sieć Dobrostanu Zwierząt“ udziela odpowiedzi na aktualne pytania związane z dobrostanem. W branży drobiarskiej zaliczają się do nich m.in. chów zwierząt bez przycinania dziobów i poprawa warunków środowiskowych. W dziedzinie chowu bydła eksperci dobrostanu udzielają informacji m.in. na temat odchowu cieląt przy matkach, żywienia i wybiegów. Alternatywne systemy porodowe, koncepcje budowy obór dla chowu loch i odchowu prosiąt oraz doświadczenia związane ze stosowaniem izofluranu stanowią ofertę informacyjną dla hodowców świń.

TopTierTreff - Międzynarodowy rynek czołowej genetyki (hala 11)

TopTierTreff to obowiązkowy punkt programu dla krajowych i międzynarodowych hodowców. Prezentują się tutaj wiodące niemieckie i międzynarodowe przedsiębiorstwa i organizacje związane z hodowlą bydła mlecznego i mięsnego oraz ich zwierzęta rozpłodowe. Ponadto goście fachowcy mogą obejrzeć krajowe i międzynarodowe rasy owiec i kóz. W ramach TopTierTreff kilka razy dziennie prezentowane będą na scenie i komentowane przez ekspertów zwierzęta rozpłodowe i hodowlane różnych ras mlecznych. Ofertę informacyjną uzupełni program fachowy na tematy związane z hodowlą oraz produkcją mleka i mięsa.

Imprezy w formie forum

Fora targowe oferują możliwość bezpośredniej wymiany z krajowymi i międzynarodowymi ekspertami. Na Forum DLG „Świnia & Drób“ (hala 17) dyskutanci udzielają przedsiębiorcom odpowiedzi na pytanie, czy w obecnych warunkach ramowych rozsądniejsza jest dalsza specjalizacja czy raczej szerokie pozycjonowanie i stawianie na dywersyfikację. Przed tym właśnie pytaniem stoją gospodarstwa zajmujące się chowem trzody chlewnej głównie w państwach nastawionych na eksport, takich jak Niemcy, Niderlandy, Belgia albo Dania.

 

Na Forum DLG „Mleko & Bydło“ (hala 12) uznani eksperci przedstawią swoją opinię na temat aktualnych tematów związanych z produkcją mleka i chowem bydła. W szczególności w państwach eksportujących produkty mleczne trend zmierza w kierunku optymalizacji procesów drogą automatyzacji i digitalizacji. W Europie w centrum uwagi znajdują się dobrostan zwierząt, zrównoważony rozwój, ochrona klimatu oraz przejrzystość łańcucha procesowego. Na całym świecie obserwuje się trend zmierzający w kierunku wyższej wydajności, zapewnienia zdrowia zwierząt i towarzyszącej temu wyższej jakości produktu.

Branżowe eventy i kongresy

Targi EuroTier są także platformą dla licznych branżowych eventów i kongresów. Zaliczają się do nich Cattle & Pig Event, International Poultry Conference, Animal Health-Event a także „Rozmowy-DLG - Zwierzę“ (hala 26) na tematy związane z żywieniem, wpływem klimatu, dobrostanem i zrównoważonym rozwojem. Federalne Zrzeszenie Praktykujących Weterynarzy (bpt) przeprowadzi swój doroczny kongres z udziałem ponad 2.500 lekarzy weterynarii oraz towarzyszące mu targi specjalistyczne „Medycyna Weterynaryjna“ w terminie pokrywającym się z okresem trwania targów EuroTier.

 

Targi partnerskie EnergyDecentral stawiają na pierwszy plan aktualną dyskusję energetyczną

Targi specjalistyczne EnergyDecentral zajęły pozycję najważniejszej platformy dla zdecentralizowanych systemów energetycznych. Odzwierciedlają one pełny łańcuch wartości w procesach zrównoważonej i niezależnej produkcji energii: zasoby – generacja energii – Smart Energy. W aktualnej dyskusji związanej z ograniczonymi zasobami zarówno gospodarka jak i polityka muszą w trybie pilnym umieścić na porządku dziennym temat rozproszonego generowania energii. EnergyDecentral prezentuje w swoich ramach i zarazem wiodących zagadnieniach targów, takie tematy jak: biogaz, paliwa stałe, fotowoltaika, energia wiatrowa, technologie elektrociepłowni i rozwiązania „Power to gas“, praktyczne rozwiązania będące przykładem realizacji transformacji energetycznej w oparciu o energetykę rozproszoną.

 

Specjalistyczne partnerstwo dla EuroTier i EnergyDecentral

Specjalistyczne partnerstwo dla wiodących na świecie targów oferują: Federalne Zrzeszenie Praktykujących Weterynarzy (bpt), Federalny Związek Trzody Chlewnej i Bydła e.V. (BRS), Niemiecki Związek Pasz dla Zwierząt (DVT), Niemieckie Stowarzyszenie Biogazowe (Fachverband Biogas), Stowarzyszenie Niebieska Biogospodarka, ISN –Stowarzyszenie Hodowców Trzody Chlewnej w Niemczech, European Pig Producers (EPP), European Poultry Club (EPC), European Dairy Farmers (EDF), VDMA Power Systems, Stowarzyszenie Izb Rolniczych (VLK) oraz Grupa Robocza Krajowych Instytucji i Urzędów ds. Rolnictwa a także Centralne Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Drobiarskiego (ZDG)

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Targi Agro Pomerania 2022 w Barzkowicach. Jakie atrakcje czekają na rolników?

XXXIV Barzkowickie Targi Rolne Agro Pomerania 2022 odbędą się w tym roku w dniach 9–11 wrześ­nia. Jak zwykle ich organizatorzy zapewniają szereg atrakcji.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Targi SIMA coraz bliżej

Francuzi informują, że dostępne są darmowe bilety na imprezę w Parc des Expositions de Paris Nord Villepinte (Paryż) w terminie 6-10 listopada 2022 r. Osoby zainteresowanie odwiedzeniem targów mogą już teraz otrzymać darmowy bilet wstępu przez dedykowaną platformę rejestracyjną dostępną pod tym linkiem.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)