Epidemia koronawirusa: co z przetargami licytacyjnymi KOWR?
Czy KOWR powinien ograniczyć przetargi licytacyjne? O takie rozwiązanie apeluje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Jak czytamy w stanowisku Izby, w Wielkopolsce od ubiegłego roku przetargi ofertowe odbywają się od średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w województwie, która obecnie wynosi 13,99 ha. W związku z powyższym większość organizowanych przetargów ograniczonych dla wielkopolskich rolników ma charakter licytacyjny, w których bierze udział znaczna ilość rolników. Zdaniem WIR, zasoby lokalowe OT KOWR w Poznaniu nie zapewniają warunków do zachowania zasad ostrożności sanitarno-epidemiologicznej. Sytuacja ta stanowi zagrożenie nie tylko dla uczestników przetargów i ich rodzin, ale również dla pracowników KOWR prowadzących przetarg. Tym samym stanowi to ogromne zagrożenie dla ciągłości funkcjonowania Oddziału oraz dla funkcjonowania gospodarstw rolnych osób uczestniczących. Dynamika wzrostu zachorowań jest bardzo duża, co zwiększa z każdym dniem prawdopodobieństwo wystąpienia koronawirusa zarówno wśród rolników jak i pracowników KOWR.
W tak trudnej sytuacji w jakiej znajdujemy się obecnie, zdaniem Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, należy przedsięwziąć maksymalne środki ostrożności i do minimum ograniczyć konieczność kontaktów pomiędzy rolnikami a urzędnikami.
Biorąc pod uwagę ogłoszone dziś kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się osób i organizacji wszelkich zgromadzeń wniosek WIR wydaje się jak najbardziej zasadny. gi