Zmagania młodzieży o laur najlepszych wśród młodych mechaników rozpoczęły się krótkim testem, po którym zawodnicy przystąpili do realizacji 12 zadań na stoiskach organizatorów. John Deere Polska wraz z redakcją top agrar Polska i redakcją profi przygotowali aż 5 konkurencji. W tym celu na stoisko w hali wystawowej wjechały dwa ciągniki i prasa zwijająca.
Nasze konkurencje
1. Sercem pierwszej z konkurencji był ciągnik John Deere 5100R. Na starcie zawodnicy otrzymali listę 10 podzespołów w traktorze, jakie trzeba odnaleźć i opisać. Wśród nich znalazły się m.in.: akumulator energii elektrycznej, akumulatory hydrauliczno-gazowe przedniej osi, zbiornik powietrza w układzie pneumatycznym, filtr-osuszacz układu klimatyzacji, wymiennik ciepła w układzie EGR czy dźwignia zmiany kierunku jazdy.
2. Druga konkurencja dotyczyła większego modelu – John Deere 6250R. Po zajęciu miejsca w wygodnym fotelu kierowcy młodzi mechanicy musieli poprawnie skonfigurować traktor ustawiając na wyświetlaczu CommandCenter następujące parametry pracy ciągnika: ograniczenie obrotów silnika do 1750 obr/min, prędkość jazdy na pierwszym zakresie przekładni 8 km/h, maksymalna wysokość podnoszenia tylnego podnośnika 75% i ustawienie parametrów pracy pierwszego gniazda hydrauliki (przepływ i czas pracy).
3. W trzecim z zadań należało poprawnie zamontować siatkę w aparacie prasy zmiennkomorowej John Deere V451M. To konkurencja, z którą zawodnicy mieli dziś najwięcej trudności.
4. Następnie na rywalizującą młodzież czekało stanowisko związane z ochroną roślin. Celem był dobór rozpylaczy wg założonych warunków, np. wydatek: 110 l/ha, prędkość 10 km/h przy ciśnieniu 4 barów. Łatwe?
5. Ostatnie z zadań odbywało się na symulatorze wyświetlacza GS3 2630. Zawodnicy musieli wyznaczyć prostą AB prowadzenia dla narzędzia o podanej szerokości roboczej.
W każdej z konkurencji, oprócz poprawnie wykonanej czynności liczył się czas, dlatego niektóre konkurencje były bardzo stresujące dla zawodników.