Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Potrzeba zmiany przepisów rozporządzenia rolno-środowiskowo-klimatycznego wynika z obecnie przeprowadzanych zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, gdzie Polska zaproponowała m.in.:
aktualizację stawek płatności dla poszczególnych pakietów/wariantów;
zniesienie mechanizmu degresywności płatności w Pakiecie 4: Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000.
Nowe stawki
Obowiązujące stawki płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych zostały oszacowane w 2014 r. na podstawie danych z lat 2010–2012. I dlatego, zdaniem resortu rolnictwa, nie odzwierciedlają one właściwie obecnych uwarunkowań ekonomicznych kształtujących wysokość poniesionych kosztów i utraconych dochodów związanych z podjętymi zobowiązaniami rolno-środowiskowo-klimatycznymi.
Dlatego też zaproponowano aktualizację stawek płatności w oparciu o kalkulacje przeprowadzone zgodnie z pierwotnie zastosowaną metodyką przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Wyliczone obecnie stawki płatności są wyższe od dotychczas stosowanych średnio o ok. 21%.
"Zapewnienie poziomu płatności adekwatnego do ponoszonych kosztów/strat jest niezbędne, aby rolnicy mogli i chcieli podejmować się działań na rzecz środowiska" – napisano w uzasadnieniu nowych przepisów. W zależności od pakietu/wariantu stawka płatności wzrośnie tu od 17.5% do 23%.