Sejmowa komisja rolnictwa rozpatrzyła informację o nowych rozwiązaniach prawnych dla rolnictwa w ramach programu „Polski Ład”.
– Naszym podstawowym założeniem było zwiększenie dochodowości gospodarstw rolnych, stworzenie rolnikom nowych możliwości dywersyfikacja dochodów. Drugą przesłanka, którą się kierowaliśmy było wprowadzenie pewnych uproszczeń oraz ułatwień w funkcjonowaniu. Wiele z nich jest związanych z cyfryzacją, ale też ze zmniejszaniem biurokracji. Trzecim celem było zapewnienie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich – zauważyła na wstępie wiceminister rolnictwa Anna Gembicka.
Dopłaty dla małych i średnich gospodarstw powyżej średniej unijnej
W rządzie trwają prace nad przygotowaniem ustawy, która od 2022 r. umożliwi przywróceniem (wycofanej w 2014 r.) uzupełniającej płatności podstawowej (UPP) finansowanej ze środków krajowych. Na ten cel planuje się przeznaczyć 400 mln zł rocznie.
UPP będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych (w szczególności: zbóż, roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych), jak również do gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Zgodnie z przepisami UE, zasady przyznawania UPP muszą być takie same, jak w roku 2013.
Przywrócenie UPP, ze względu na jej szeroki zakres (ponad 9 mln ha i ok. 1,17 mln rolników - dane za rok 2013), przyczyni się do wzrostu średniego poziomu wsparcia dla zdecydowanej większości rolników.