Mogli się tego dowiedzieć uczestnicy naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce", które prowadzili: redaktor naczelny TAP Karol Bujoczek oraz redaktor i ekspert ds. polityki rolnej i funduszy unijnych Grzegorz Ignaczewski. Naszym ekspertem ds. ekoschematów był Marek Krysztoforski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, który starał się odpowiedzieć na każde z pytań zadanych przez uczestników.
Czy zawsze oświadczenie zastąpi zdjęcie geotagowane w ekoschematach?
- Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał, czy jeżeli nie będziemy w stanie wykonać tych zdjęć geotagowanych przy ekoschemacie dotyczącym obornika lub nawozów płynnych i składamy oświadczenie, to jakie mogą być uwzględnione powody niewykonania tego zdjęcia geotagowanego? Z komunikatu wydanego przez ministerstwo wynika, że właściwie możemy zastąpić zdjęcie geotagowane oświadczeniem niemalże w każdej sytuacji - pytał Grzegorz Ignaczewski.
- Tak, ale w załączniku jest podany Powód, gdzie trzeba wymienić, dlaczego nie mogło być wykonane zdjęcie geotagowane. Tu jest bardzo wiele możliwości. Ja próbowałem też powiedzieć, że czasami jest słaby zasięg i nie można zrobić tego zdjęcia. Musi być też dokładna geolokalizacja, musi być GPS, musi nas pokazać, że jesteśmy na tym polu, bo ta aplikacja, którą można sobie ściągnąć, będzie nas prowadziła: proszę pójść na pole, skierować ten aparat w tym miejscu i zrobić zdjęcie - tłumaczył Marek Krysztoforski.