Nowe dopłaty do ekologii i ekoschematy z jednej strony zachęcają rolników do uczestnictwa w tych systemach. Z drugiej jednak wymuszają konkretne zmiany w sposobie gospodarowania i organizacji produkcji rolnej. Finansowo propozycja jest kusząca, ale rolników zastanawia to, czy na wypadek gdyby ten sposób produkcji jednak im nie odpowiadał, to czy mogą się z niego wycofać.
Bierzesz dopłaty ekologiczne, masz zobowiązania 5-letnie
Podczas ostatniego webinarium pt.: "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" jeden z uczestników zapytał naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu o to jak długo w takim systemie rolnictwa ekologicznego certyfikowanym gospodarstwo musi uczestniczyć i czy można zrezygnować z niego w dowolnym momencie?
Doprecyzujmy, że chodzi tutaj o powiązanie tego rolnictwa ekologicznego z dopłatami ekologicznymi i zobowiązaniem wynikającym z uzyskania dopłaty za rolnictwo ekologiczne.
- Jeśli chodzi o system certyfikowania, możemy w każdej chwili z niego wyjść. Jeżeli nie jesteśmy w interwencji, nie dostajemy płatności dodatkowych z Agencji, możemy po prostu zrezygnować, uznać, że sobie nie dajemy rady. Oczywiście tam jest umowa z jednostką certyfikującą, bo oni są przygotowani, że ten inspektor przyjedzie, więc jak on przyjedzie, to już pewne koszty musimy pokryć. Natomiast jeżeli jesteśmy w interwencji "Rolnictwo ekologiczne" albo tak jak wcześniej się to nazywało "Działania ekologiczne", to zawieramy tzw. zobowiązania. Zobowiązania są pięcioletnie. Jeżeli mam zobowiązania i dotyczy ono gruntów ornych, trwałych użytków zielonych i upraw trwałych, mam zobowiązanie na 1 ha sadu, 5 ha gruntu ornego i 2 hektary łąki, to jpowinienem przez 5 lat to zobowiązanie spełniać, czyli posiadać te grunty i uprawiać je metodą ekologiczną. Posiadać także co roku certyfikat na to, bo jeżeli nie dostanę certyfikatu ponieważ nie spełniłem wymogów, to wtedy płatność będzie mi potrącona - tłumaczył Marek Krysztoforski.