Rada Ministrów przyjęła do konsultacji społecznych ustawę o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Według resortu rolnictwa ustawa pozwoli już od kampanii 2022 r. zwiększyć dochody rolników poprzez wzrost powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw i zapewnić im wypłatę tzw. Uzupełniającej Płatności Podstawowej (UPP), w ramach dopłat bezpośrednich.
Płatność ta, wraz z płatnością redystrybucyjną (dodatkową), pozwoli na zwiększenie średniej kwoty wsparcia ponad średnią UE w małych i średnich gospodarstwach (od 3 do 30 ha użytków rolnych) dla około 60% rolników. Płatność będzie przyznawana również po 2022 r.
Dla kogo dodatkowe wsparcie?
Tak jak w roku 2013, UPP będzie przysługiwała do najważniejszych roślin uprawnych, w szczególności:
zbóż;
roślin oleistych;
roślin wysokobiałkowych;
do gruntów ugorowanych.
"Przywrócenie UPP, ze względu na jej szeroki zakres (ponad 9 mln ha i ok. 1,17 mln rolników - dane za rok 2013), przyczyni się do wzrostu średniego poziomu wsparcia dla zdecydowanej większości rolników. Zastosowanie tej płatności pozwoli zatem na zmniejszenie różnicy między przeciętnym dochodem z pracy w gospodarstwie rolnym a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, a także różnicy między średnim wsparciem bezpośrednim w Polsce i w UE – czytamy w uzasadnieniu ustawy.
Dwuletni projekt
Projektowane przepisy wejdą w życie 15 marca 2022 roku, czyli w dniu rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie płatności w kampanii roku 2022 r.
Na realizację uzupełniającej płatności podstawowej w kampanii roku 2022 r. planuje się przeznaczyć kwotę 400 mln zł. Przyjęto założenie, że 50% płatności zostanie wypłaconych do końca 2022 r., a pozostała część w okresie styczeń – czerwiec 2023 r.