Zrównoważone rolnictwo nie tylko produkcją roślinną stoi, ale przede wszystkim powiązaniem produkcji roślinnej ze zwierzęcą. W Polsce, gdzie przeważają gleby lekkie, a problemy z niedoborami wody są w ostatnich latach coraz częstsze, na większości stanowisk konieczne jest nawożenie gleby nawozami naturalnymi, jej systematyczne wzbogacanie w materię organiczną i przede wszystkim stosowanie zróżnicowanego płodozmianu. O wiele łatwiej spełnić te warunki, jeśli gospodarstwo prowadzi produkcję zwierzęcą. Niestety, w ostatnich latach wiele gospodarstw rozstało się z produkcją zwierzęcą, co w dobie drogich nawozów uderzyło w opłacalność upraw polowych.
Zagospodarowanie paszy
Do tego dochodzi fakt, że w kraju zbieramy w ostatnich latach ok. 33 mln t zbóż rocznie (wg szacunków za ub. rok było to nawet 35 mln t), z czego pszenica stanowi ok. 10–13 mln ton. Ponad 25 mln ton to zboża paszowe, które muszą trafić do koryta. Z roku na rok coraz więcej zbóż eksportujemy. W minionym sezonie 2022/23 eksport może przekroczyć nawet 10 mln ton. Częściowo jest to zasługą – albo z powodu – ziarna z Ukrainy.
W Polsce mamy ponad 3,5 mln ha użytków zielonych, których nie jesteśmy w stanie zaorać, nawet gdyby rolnicy chcieli. I nie chodzi tylko o unijny zakaz przeorywania TUZ dla utrzymania ich w ramach ochrony siedlisk naturalnych i poprawy retencji wód. Większość użytków zielonych nie nadaje się pod pług, a rolnicy często przekonali się, że likwidacja łąk i pastwisk nie przynosi spodziewanych plonów. Okresowe jesienne czy wczesnowiosenne podtopienia niweczą kosztowne uprawy.
Patrząc na poprawę retencji wody na poziomie gospodarstwa, wsi, gminy, czy powiatu, korzystniej jest utrzymać łąki i zatrzymać wodę. Wykorzystanie łąk i pastwisk przez przeżuwacze jest najbardziej naturalnym zagospodarowaniem biomasy, która nie nadaje się do bezpośredniego spożycia przez człowieka. Mało kto wie, że łąki i pastwiska stanowią blisko 70% powierzchni wszystkich użytków rolnych na całym świecie. Tylko przetworzenie tej biomasy przez przeżuwacze na mleko czy mięso pozwala wykorzystać te grunty do produkcji żywności dla człowieka.