Wspólna polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE i jest prowadzona przez Komisję Europejską (DG Trade) w konsultacji z państwami członkowskimi.
Unia otwiera granice
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 30 maja 2022 r. w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu z Ukrainą wprowadziło na okres roku (od 4 czerwca 2022 r. do 5 czerwca 2023 r.) jednostronną, dodatkową liberalizację w imporcie z Ukrainy (tzw. ATM czyli autonomiczne środki handlowe).
Rozporządzenie to przewiduje możliwość zastosowania klauzuli ochronnej i wycofanie ATM, czyli przywrócenia unijnych ceł i bezcłowych kontyngentów taryfowych na ukraińskie produkty do poziomów wynikających z postanowień Układu o Stowarzyszeniu UE-Ukraina.
- Należy mieć jednak na uwadze, że, aby zastosowanie ww. klauzuli ochronnej mogło być przez KE rozważane, przywóz produktów z Ukrainy musi negatywnie oddziaływać na producentów rolnych w skali całej UE, a nie tylko Polski. Decyzja KE w tej sprawie miałaby zastosowanie do importu do wszystkich krajów UE, a nie tylko kraju, w którym występują trudności z nadmiernym importem – napisał wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk w odpowiedzi na interpelację posłów Anny Wojciechowskiej i Artura Łąckiego z Platformy Obywatelskiej.