Dlaczego warto szczepić rozsadę warzyw?
Jest wiele powodów, dla których warto szczepić rośliny. Silny, zdrowy system korzeniowy podkładki, który łatwo się regeneruje, są to cechy szczególnie ważne w uprawie całorocznej, gdzie rośliny są narażone na liczne niekorzystne warunki stresowe. W takich uprawach roślina szczepiona daje lepsze rezultaty niż nieszczepiona.
Na skuteczność procesu i jakość szczepionej rozsady ma istotny wpływ m.in. higiena, precyzja wykonania i połączenia miejsc szczepienia roślin oraz kontrola środowiska – optymalna temperatura, światło i wilgotność. Nie każdy producent jest w stanie zapewnić takie warunki. Wówczas lepszą decyzją jest zakup gotowej rozsady.
Jaka metoda sprawdza się przy szczepieniu ogórka?
Metoda szczepienia w boczną szparę stosowana była i jest nadal, w szczepieniu ogórka na odpornej podkładce z dyni figolistnej (Cucurbita ficifolia). Rośliny ogórka szczepi się w początkowej fazie wzrostu, gdy podkładka i ogórek mają tę samą grubość pędu oraz ogórek ma wykształcony pierwszy liść, a dynia jego zaczątek. W tym celu nasiona ogórka wysiewa się o 3–4 dni wcześniej. Łodygę dyni nacina się od góry w dół, na wysokości 1–1,5 cm od liścieni, do połowy grubości pędu, a łodygę ogórka w kierunku odwrotnym, kończąc w odległości 2 cm od liścieni. Po połączeniu roślin, liścienie ogórka są nad liścieniami dyni. Obie rośliny w miejscu szczepienia łączy się paskiem folii lub specjalnym klipsem i sadzi do doniczek na taką głębokość, aby miejsce szczepienia było około 2 cm od podłoża. Po 7–9 dniach odcina się pęd dyni nad miejscem szczepienia, a po 14 dniach odcina się korzeń ogórka pod miejscem szczepienia. Metoda ta stosowana była przez ogrodników w poprzednim wieku w szczepieniu pomidora.
Szczepienie roślin w fazie siewek - metoda japońska
To metoda szczepienia, która jest obecnie powszechnie stosowana u pomidora, ale także u innych gatunków. Polega na szczepieniu roślin w fazie siewek. W tej metodzie podkładka i zraz przycinane są pod kątem 45° i po połączeniu za pomocą silikonowego klipsa, umieszczane w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, aż do momentu zrośnięcia się zrazu z podkładką. Etapy tego procesu są opisane w numerze 12/2021 WiOM.
W przypadku prowadzenia rozsady na dwa pędy należy wierzchołek rośliny uprawnej uciąć za liścieniami lub za drugim liściem właściwym. Szybciej i łatwiej można wyprowadzić pędy boczne z kątów liści niż z kątów liścieni. Specyfika odmiany ma również znaczenie dla łatwości uzyskania pędów bocznych. Odmiany, które w uprawie nie wytwarzają mocnych pędów bocznych, na ogół trudno produkują takie pędy także w fazie rozsady. Z tego powodu najczęściej stosuje się drugi sposób wyprowadzenia pędów bocznych w fazie rozsady.
W pozostałej części artykułu przeczytasz:
czy można przygotować szczepioną rozsadę papryki
jak szczepioną rozsadę przygotowują największe firmy
jak dbać o rozsadę po szczepieniu
jakie podkładki wykorzystać do szczepienia ogórka
Autor: dr hab. Katarzyna Kowalczyk SGGW w Warszawie, Marta Szyperek
fot. Szyperek, GPR Krasoń, Rozsadnik