Belgowie przeciwko polityce rolnej rządu
Trwa protest belgijskich rolników, którzy nie zgadzają się z surową polityką rządu w sprawie ochrony środowiska i porozumieniu azotowemu. Niskie ceny skupów, wysokie koszty produkcji i niepewne inwestycje sprawiają, że coraz więcej gospodarzy rezygnuje z rolnictwa. Liczba gospodarstw z roku na rok systematycznie spada.
#boerenprotest pic.twitter.com/XBfQbiKBHk
— ‼️JɆ₮Ⱬ‼️ (@crypto4all9) March 3, 2023
Hasło na grafice tłumaczone z holenderskiego: "Znajdź zanieczyszczającego"
Największe kontrowersje budzą obecnie zapisy umowy azotowej, która ograniczy możliwości hodowców co do wielkości gospodarstwa. Obie strony, rządząca i rolnicza, nie mogą osiągnąć porozumienia. Piątkowe protesty mogą mieć wpływ na konsultacje, jednak wstępnie żadna ze stron nie zamierza ustąpić.
Blokady i protesty są wspólną inicjatywą Boerenbond, ABS, Groene Kring, JongABS, VABS i Ferm voor Agravrouwen. Umowa azotowa w obecnym kształcie powoduje według organizatorów „rzeź społeczno-ekonomiczną” w sektorze rolnym, którzy domagają się korekty przepisów od podstaw. Organizacje wzywają rolników do pokojowych demonstracji, z dbałością o bezpieczeństwo uczestników i postronnych.
Belgische #boeren onderweg naar Brussel ❤️👍. Overal wordt dezelfde #Agenda2030 #WEF #stikstof gevoerd. Doel: voedselvoorziening beperken, prijzen opdrijven, armoede. #boerenprotest pic.twitter.com/sxiLTRp6lT
— Bloempje🌹2/14 (@2_bloempje) March 3, 2023