Wiele problemów sektora mleczarskiego
Tak jak wiele branż, również sektor mleka w ostatnim czasie zalewały fale problemów. Mieliśmy Brexit, pandemię COVID-19, trwa wojna w Ukrainie. Postępują też zmiany klimatyczne, które w tym roku przyniosły rekordowe susze w Europie Zachodniej. Do tego polityka dążąca coraz bardziej do zrównoważonej produkcji.
– W ramach reformy, która została wynegocjowana w 2021 r., a teraz przekłada się na plany strategiczne, przyjmowane przez poszczególne kraje, znajdują się liczne elementy wsparcia rolników i producentów mleka. Polska jest dobrym przykładem, bo po negocjacjach z puli ok. 25 mld euro otrzyma na lata 2023–2027 wsparcie hodowli, w tym dużej części bydła mlecznego w wysokości ponad 3,5 mld euro, z czego na dobrostan 1,7 mld euro – zapowiadał Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa podczas Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Białymstoku.
Jak uzupełniał Henryk Kowalczyk, szef resortu rolnictwa, Polska jest jednym z 7 krajów, które jako pierwsze uzyskały akceptację Krajowego Planu Strategicznego (KPS).
– Jesteśmy na etapie przygotowywania legislacji wprowadzającej ten plan po to, by jak najszybciej uruchomić strumień pieniędzy dla polskich rolników – mówił Kowalczyk.