Samorządy oraz firmy wodno-kanalizacyjnych wnioskowały o zmiany taryf, a właściwie o podwyżki za wodę i ścieki na co wpływ ma rosnąca inflacja i koszty związane z energią elektryczną. Proces weryfikacji dokumentów prowadzony jest przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW) od września. RZGW jako pierwsza instancja ustala ceny za wodę i ścieki.
Ponad 500 wniosków o zmianę cen za wodę i ścieki
Wiceszef Wód Polskich Paweł Rusiecki poinformował, że w ramach programu otrzymali 549 wniosków (a więc 21% w porównaniu do liczby umów zatwierdzonych w 2021 roku) o wygaszenie danych taryf i ustanowienia nowych na okres trzech lat, choć wydawało się, że będzie ich dużo więcej.
Spośród 549 wniosków tylko 28 wniosków przeszło pomyślną weryfikację, 233 wnioski zostały odrzucone, a 246 - jest nadal procedowanych.
W jaki sposób przebiega proces zmiany taryf?
Podstawą do zmiany obowiązujących trafy są przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Zgodnie z nim w uzasadnionych i udokumentowanych ekonomiczne przypadkach, w tym wielkości usług i warunków ich świadczenia, przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w trakcie obowiązywania dotychczasowej taryfy może złożyć do organu regulacyjnego wniosek o skrócenie okresu obowiązywania obecnej taryfy wraz z projektem nowej taryfy oraz uzasadnieniem.