Cztery nowości kukurydzy z firmy IGP
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cztery nowości kukurydzy z firmy IGP

13.09.2021

Trudne warunki jakie panowały wiosną nie rozpieszczały kukurydzy. Wielu rolników popełniło błąd i zasiało zbyt wcześnie, co spowodowało konieczność przesiewów. Okazuje się, że nie tylko cechy odmiany pozwoliły na uniknięcie takiej przykrej konieczności, ale także jakość nasion. Rozmawialiśmy m.in. na ten temat z przedstawicielami firmy IGP podczas spotkania polowego.

Okazją do rozmów były Kukurydziane Polowe Warsztaty Prasowe, które miały miejsce na terenie pól demonstracyjnych IGP Polska w gospodarstwie Pana Gwidona Bembnisty w Małocinie koło Nakła nad Notecią. Wśród pola z odmianą Kokuna znajdowała się kolekcja odmian.


- Wiele osób zaskoczyły twarde dane na temat powierzchni uprawy kukurydzy. Powierzchnia 1 721 296,18 ha jaką wykazała ARiMR stawia ten gatunek na drugim miejscu po pszenicy wśród upraw na gruntach ornych. Jeszcze kilka lat temu jako o sukcesie mówiono o przekroczeniu 1 mln. ha. Tymczasem mamy potencjał siać jej nawet 2,5-2,7 mln ha – mówił Krzysztof Piłat Kierownik Regionu Polska i Kraje Bałtyckie w firmie IGP.


Dodał, że jako kraj jesteśmy uzależnieni od materiału siewnego kukurydzy spoza Polski. Ilość nasion produkowana w Polsce wystarcza zaledwie na około 20% powierzchni, w tym 19% polskiego hodowcy a reszta rozmnożenia firm zagranicznych. Jeśli będzie ona rosła, to tym bardziej konieczny będzie import.


- W firmie IGP nasiona kukurydzy są na razie produkowane poza Polską. Zależy nam na jakości, a tę uzyskać można tylko w zaufanych przedsiębiorstwach, które mają doświadczenie i park maszynowy. Obecnie nasiona kukurydzy są produkowane w Austrii, Francji, Słowenii i w Chorwacji – wyjaśniał Krzysztof Piłat. Dzięki temu jakość nasion pozostała wg niego wysoka, do tego stopnia, że mimo trudnych warunków wegetacji wiosną problem reklamacji nasion prawie w ogóle nie dotyczył firmy.


Największą powierzchnię zajmowała odmiana Kokuna, która stanowiła obsiew poletek demonstracyjnych. Odmiana ta pozwoliła na pobicie oficjalnego rekordu Polski w plonie ziarna kukurydzy w ubiegłym roku. Miało to miejsce w Lubaszczu (woj. kujawsko-pomorskie) w ubiegłym roku. Dała tam 17,304 t/ha suchego ziarna (w przeliczeniu na 14%). Odmiana ta ma liczbę FAO 250 dla uprawy na ziarno. Wg informacji firmy jest to mieszaniec dwuliniowy o wysokim wigorze początkowym, przydatny na gleby lekkie i wysoce tolerancyjny na suszę.


Warto przyjrzeć się też nowością, jakie pojawią się na rynku już na najbliższy sezon. Najwcześniejsza z nich to odmiana Erwinga o liczbie FAO na kiszonkę i na ziarno 230. Przydatna jest w uprawie nie tylko na ziarno paszowe i kiszonkę, ale także na ziarno przeznaczone na grys. Ziarno w większości typu flint. 

Nieco dłuższej wegetacji wymaga nowa odmiana Justy. Na ziarno i kiszonkę liczba FAO dla niej wynosi 250. Plonowała ona średnio na poziomie 13,8 t/ha suchego ziarna w badaniach rozpoznawczych COBORU. Znajduje się obecnie w badaniach rozpoznawczych PZPK.

Kolejną nowością jest odmiana Inception o liczbie FAO na ziarno 250 a na kiszonkę 250. Dała o na w uprawie na ziarno plon na poziomie 107% wzorca w badaniach COBORU. Przeznaczona jest do uprawy na kiszonkę i na ziarno. Ziarno w 40% flint i 60% dent. 

Najpóźniejszą z nowych odmian jest Jam o liczbie FAO na ziarno 250 i na kiszonkę 270. Dała ona średni plon na poziomie 14 t/ha suchego ziarna (średni plon w badaniach rozpoznawczych dla Polski w 2020. Znajduje się obecnie w badaniach rozpoznawczych PZPK.

 

Warto też przypomnieć cechy starszych, ugruntowanych odmian.

Vulpix to mieszaniec dwuliniowy, który w 2020 r. w badaniach COBORU dał 103% wzorca. Liczba FAO na ziarno i kiszonkę jednakowa – 240. Kolba flex, ziarno pośrednie z przewagą dent. Nadaje się do uprawy na ziarno a szczególnie na kiszonkę dzięki dobrej strawności całych roślin. Ma dobry wigor początkowy, nadaje się na lżejsze gleby i dobrze oddaje wodę.

Hardware to późniejsza odmiana (FAO na kiszonkę i ziarno 260). Jest to mieszaniec dwuliowy odporny na trudne warunki po wschodach. Jest tolerancyjny na suszę. W grupie odmian średnio późnych dawała w badaniach COBORU w latach 2017-18 najwyższy plon ziarna. Ziarno pośrednie z przewaga dent szybko oddające wodę.

Odmiana Codigip przeinaczona jest na ziarno i ma liczbę FAO 260. Nadaje się wybitnie na gleby słabsze. Jest to mieszaniec dwuliowy o ziarnie typu pośredniego.

Codeos to także odmiana ziarnowa o liczbie FAO 240. Mieszaniec trójliniowy o przeważnie ziarnie typu flint i dlatego nadaje się do uprawy także na grys. Nadaje się na gleby lekkie i jest tolerancyjny na suszę.

Nie tylko kukurydza

IGP to oczywiście nie tylko kukurydzy. Oprócz zbóż i rzepaku oferuje także odmiany roślin, które podobnie jak kukurydza właśnie wchodzą w okres dojrzewania. Chodzi o soję i słonecznik.

- Oferujemy obecnie dwie odmiany soi. Są to GL Melanie i Pollux. Przyglądamy się także kolejnym odmianom, potencjalnie odstępnym w kolejnym sezonie. Są to Ceres PZO i Magnolia PZO. Odmiana Ceres dawała w zeszłym roku w badaniach COBORU ponad  5 t/ha. Natomiast Magnolia jest jedną z najwcześniejszych odmian w COBORU i charakteryzuje się przy tym wysokim plonem jak na taką wczesność – dodał Krzysztof Piłat. Słonecznik to obecnie jedna odmiana – Kendo, ale specjaliści przyglądają się kolejnym 3 odmianom. Są to odmiany mieszańcowe i będą spełniały warunki naszego stosunkowo krótkiego okresu wegetacji.

tcz



CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Sposoby na wykorzystanie kukurydzy

Jeżeli kukurydza dobrze rośnie, dopisze pogoda i ze zbiorem na kiszonkę trafimy w punkt, tj. zawartość suchej masy całych roślin wynosi 33–35%, nie trzeba nic kombinować.

czytaj więcej

Zmierz Kolbę Premium IGP Polska i wygraj wózek

Spółdzielnia hodowców roślin IGP Polska w terminie od 13.09.2021 r. do 18.10.2021 r. przeprowadza drugi konkurs na największą kolbę kukurydzy pod nazwą "Zmierz Kolbę".

czytaj więcej

Startują Pola Klasy S Kukurydza od Syngenta

Jak co roku wraz z końcem lata Syngenta zaprasza na spotkania w ramach Pól Klasy S Kukurydza. Udział w spotkaniu trzeba zarejestrować na stronie Syngenta.pl

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)