Czas epidemii to nie najlepszy moment na wprowadzenie strategii „Od pola do stołu” i „Bioróżnorodności”?
Strategia „Od pola do stołu” oraz strategia „Bioróżnorodności” powinny być przyjęte jak najszybciej jest to możliwe. Komisja Europejska nie pozostawia złudzeń, że obecne kłopoty rolnictwa związane z epidemią koronawirusa mogą zmienić jej plany co do przyszłej nowej unijnej polityki rolnej.
S. Kyriakides przyznał, że pandemia COVID-19 uwidoczniła jak duże znaczenie ma solidny i odporny na kryzys system żywnościowy, który jest w stanie zapewnić obywatelom dostęp do wystarczających zasobów żywności po przystępnej cenie we wszystkich okolicznościach. Ale jednocześnie nie mniej ważny jest zrównoważony rozwój oraz realizacja środowiskowych, ekonomicznych, zdrowotnych i społecznych celów Nowego Zielonego Ładu.
– Dlatego Komisja Europejska uważa, że należy jak najszybciej przyjąć strategię „Od pola do stołu” wraz ze strategią różnorodności biologicznej – napisała do Copa-Cogeca Stella Kyriakides.
Jej zdaniem opóźnienia we wprowadzeniu tych dokumentów są niemożliwe, gdyż kraje członkowskie muszą wiedzieć jakie będą nowe zasady Wspólnej Polityki Rolnej, aby zapisać je w Narodowych Planach Strategicznych.
- Dlatego państwa członkowskie potrzebują jasności co do tych celów. Ponadto podmioty w całym łańcuchu żywnościowym muszą mieć możliwość osiągnięcia tych celów podejmując decyzje inwestycyjne – dodała komisarz S. Kyriakides.
W liście do Copa-Cogeca przedstawiciele Komisji Europejskiej przypomnieli także, że prezentacja strategii „Od pola do stołu” jest początkiem procesu konsultacji. Minie zatem jeszcze sporo czasu zanim zawarte w niej cele staną się obowiązującym prawem. Bruksela zapewniła także, że doświadczenia związane z Covid-19 będą brane pod uwagę przy tworzeniu nowych przepisów. wk