Kontrola wykonywana przez pracowników inspekcji PIORiN zgodnie z ustawą nie jest zapowiadana. Rolnik natomiast zobowiązany jest ją przyjąć, jedynie z ważnych względów, kiedy właściciel gospodarstwa nie może uczestniczyć w wizytacji, jest możliwe ustalenie nowego terminu.
Co podlega inspekcji podczas kontroli w gospodarstwie?
Kontroli podczas inspekcji PIORiN podlegają:
- Struktury zasiewów, wraz z gruntami dzierżawionymi.
- Posiadanie aktualnego szkolenia ze stosowania środków ochrony roślin. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia jest ważne przez okres 5 lat.
- Przedstawienie protokołu badania opryskiwacza lub faktury za zakup nowego opryskiwacza. Nowy sprzęt musi mieć wykonane badanie nie później niż 5 lat po jego nabyciu. Sprawność techniczna powinna być badana nie rzadziej niż co 3 lata.
- Przedstawienie informacji na temat kalibracji opryskiwacza i przez kogo została wykonana. Okresową kalibrację należy wykonywać co 3 lata podczas atestacji, którą przeprowadza uprawiony diagnosta.
- Przedstawieniu ewidencji zabiegów, uwzględniając integrowaną ochronę roślin do trzech lat wstecz. Forma prowadzenia ewidencji jest dowolna, ponieważ nie została ona jednoznacznie określona. Ewidencja powinna zawierać następujące informacje:
- Oznaczenie lub nazwę, które pozwolą na identyfikację danego pola,
- Powierzchnie danej uprawy,
- Powierzchnie, na której zastosowano środek ochrony roślin,
- Termin wykonania zabiegu,
- Nazwę handlową preparatu, którego użyto do wykonania zabiegu,
- Dawkę preparatu, którego użyto do wykonania zabiegu,
- Powód wykonania zabiegu. - Przedstawieniu zaświadczenia o zdaniu pustych opakowań po środkach ochrony roślin. Pamiętajmy, że puste opakowania po ś.o.r. oddajemy bezpłatnie do punktu sprzedaży, który w następnej kolejności przekaże je profesjonalnej firmie, która zajmuje się utylizacją odpadów. Nie musi to również być ten sam punkt, w którym dokonaliśmy zakupu. Musi być to jednak punkt, który uczestniczy w Systemie PSOR.