Ciągniki i kombajny w Kanadzie, Rosji i USA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ciągniki i kombajny w Kanadzie, Rosji i USA

07.05.2020

Rosja, Kanada i Stany Zjednoczone to czołówka nie tylko pod względem największych państw na świecie, ale także pod względem produkcji żywności. Sprawdziliśmy, jak w tych krajach wygląda rynek ciągników i kombajnów.

Łączna powierzchnia gruntów rolnych w państwach Unii Europejskiej (z Wielką Brytanią) wynosi około 175 mln ha, co stanowi 40% ogólnej powierzchni. Dla porównania w USA, kraju o największym potencjale rolniczym użytkuje się aż 452 mln ha, czyli 46% powierzchni kraju. Rosja, gdzie rolnictwem objętych jest jedynie 12% gruntów pod pługiem ma 196 mln ha, a w Kanadzie gospodarstwa rolne wykorzystują 79 mln hektarów – 8%. Gospodarstwa rolne w tych trzech krajach mają przeważnie od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy hektarów, podczas gdy w krajach unijnych średnia oscyluje w granicy kilkunastu hektarów. Zobaczmy, jak to przekłada się na liczbę i moc kupowanych maszyn.

Rynek ciągników i kombajnów

W 2019 w całej UE zarejestrowano 154 321 ciągników rolniczych, z czego 147 945 o mocy powyżej 50 KM - szacuje CEMA, związek europejskich producentów maszyn rolniczych. Liczba rejestracji ciągników rolniczych w ciągu całego 2019 roku wzrosła o około 5% w porównaniu z 2018 r. W przypadku maszyn żniwnych potencjał europejskich rolników szacowany jest na ok. 7-8 tys. sztuk.

W 2019 roku nastąpił ogólny wzrost liczby ciągników i kombajnów kupionych przez rolników w USA - informuje AEM - północnoamerykańska grupa handlowa reprezentująca producentów i dostawców sprzętu w sektorach rolnictwa i przemysłu budowlanego na całym świecie. Całkowita sprzedaż ciągników rolniczych w USA w 2019 roku wzrosła o 3,6% do 244 637 sztuk, podczas gdy rynek kombajnów samobieżnych spadł o 0,7% (32 sztuki) do poziomu 4 807. Warto jednak zaznaczyć, że aż 98,5% spośród wszystkich ciągników stanowią modele z napędem na jedną oś. Około 3 tys. ciągników kupionych w USA w ub.r. miało napęd na 4 koła! Sporą część statystyk zajmują też traktory o mocy poniżej 40 KM – 66%, stąd należy. przyjąć, że do celów typowo rolniczych amerykańcy farmerzy nabyli 83 tys. ciągników.

Tak wesoło nie było już w sąsiedniej Kanadzie, gdzie 2019 rok zakończył się sporymi spadkami. W grupie ciągników z napędem na cztery koła rynek zmniejszył się o 37%  z 885 sztuk w 2018 roku do 570 szt. w 2019 roku. Łącznie od stycznia do grudnia 2019 roku kanadyjscy rolnicy kupili niemal 13 tys. traktorów z czego niemal 50% stanowiły modele o mocy poniżej 40 KM. O 19,4% spadła sprzedaż kombajnów. Tu licznik zatrzymał się na 1695 egzemplarzach.

Z danych przekazanych przez Rosspetsmash wynika, że w 2019 roku na rynek trafiło 27 573 nowych ciągników rolniczych (wzrost o 15,1%), z czego 2180 to modele z napędem na 4 koła. Spośród 25 393 traktorów bez przedniego napędu jedna trzecia miała mniej niż 40 KM. Inaczej na koniec 2019 roku sytuacja wyglądała w przypadku kombajnów, których rolnicy kupili 4567 – spadek o 22,7%.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ukraina: 33,9 mln euro na zakup maszyn rolniczych

Miliard hrywien, czyli około 33,9 mln euro składa się na budżet, który w tym roku rząd na Ukrainie przekaże na dofinansowanie zakupów ciągników i maszyn rolniczych – oświadczył Alexander Sadoroshnyj minister odpowiedzialny m.in. za rolnictwo.

czytaj więcej

DeLaval i John Deere łączą siły dla zrównoważonej produkcji mleka

Centrum Zrównoważonej Produkcji Mleka (Milk Sustainability Center – MSC), to cyfrowy ekosystem, którego celem jest pomaganie rolnikom w poprawie efektywności w produkcji mleka i zrównoważonego rozwoju ich gospodarstw. Stoją za nim firmy John Deere, DeLaval i Dairy Data Warehouse.

czytaj więcej

Ręczny zbiór owoców za drogi. CNH inwestuje w roboty

W Stanach Zjednoczonych za 46% kosztów produkcji jabłek odpowiada koszt ręcznego zbioru, a w przypadku truskawek 70%. Te wysokie koszty pracy pogłębia utrzymująca się tendencja spadkowa w dostępie siły roboczej, dlatego CNH Industrial inwestuje w zaawansowane technologie rolnicze.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)