Wysokie ceny serwisu i naprawy
O wysokich cenach części zamiennych, środków smarnych czy stawce za roboczogodzinę pracy mechaników, sięgającą rzędu 250 zł netto trudno dyskutować, bo zdrożały surowce, paliwa i koszty utrzymania pracowników. Rolnik jest jak zwykle ostatnim elementem tego łańcucha, który za wszystko płaci. Robocizna stanowi coraz wyższy udział w kwocie do zapłaty za naprawę i to spowodowało, że do redakcji dotarły pytania o sposób jej naliczania.
Wątpliwości rolników budzi wykaz pozycji na fakturze, gdzie koszty pracy są podawane łącznie za całość naprawy. W zależności od trudności naprawy czy serwisu, przychodzi nam zapłacić od kilku do kilkudziesięciu godzin.
Ile rolnicy płacą za diagnostykę?
Przykład ze Śląskiego, gdzie rolnik zlecił autoryzowanemu serwisowi diagnostykę i naprawę układu hydraulicznego 10-letniego ciągnika o mocy 100 KM, w którym grzał się olej. Szokiem dla rolnika po otrzymaniu rachunku za naprawę była właśnie kwota robocizny do zapłaty, a usterkę spowodował m.in. termostat. Jego zdaniem niewspółmierna do zakresu prac i wartości wymienionych elementów.
– Autoryzowany serwis przez kilkanaście godzin szukał przyczyny, a to specjaliści, którzy powinni wiedzieć, co jest przyczyną – irytuje się rolnik.
Z kolei wielkopolski rolnik zadzwonił, zbulwersowany wysokim kosztem robocizny za naprawę cieknących silników hydraulicznych w ładowarce. Naprawa wykonana była na terenie gospodarstwa, a niedoświadczony mechanik, świeżo po szkole, chyba pierwszy raz miał do czynienia z taką awarią, na skutek czego tempo pracy nie było zawrotne, a za każdą godzinę trzeba płacić. Jeśli mechanicy mają się uczyć kosztem rolnika, czy stawka nie powinna być niższa?
Czy to jest uczciwe wobec klienta, który pozbawiony jest informacji, ile kosztował go każdy etap naprawy? Czy sumowanie czasu pracy napraw nie służy zawyżaniu kosztów? Czy nie jaśniej byłoby wprowadzić rozliczenie wg norm czasu wymaganego na wykonanie danej czynności, jak to się odbywa w przypadku serwisu aut? Kiedy mogliby się zdecydować na to producenci ciągników i maszyn?
Z problemem naszych Czytelników zwróciliśmy się do firm specjalizujących się w obsłudze ciągników i maszyn rolniczych. O tym, że to trudny temat, przekonaliśmy się, spotykając się z odmową publikacji wypowiedzi przedstawicieli kilku firm, którym zabrakło argumentów lub odwagi…