4 lipca 2022 roku na TGE ceny energii osiągnęły poziom 1243 zł za MWh w ramach kontraktów, takich cen jeszcze nie było. Jak wynika z danych Towarowej Giełdy Energii, cena energii w 2021 roku z dostawą na 2023 r. wynosiła 368 zł za MWh.
W Europie Zachodniej gaz jest podstawą produkcji energii, w Polsce również, jednak prąd wyprodukowany z przetwórstwa węgla jest tańszy. Od połowy czerwca przesył gazociągiem NordStream został ograniczony przez Gazprom o 60% z powodu awarii sprężarki i od tamtej pory ceny rosną.
W holenderskim hubie TTF ceny gazu we wtorkowe popołudnie osiągnęły poziom 164 euro/MW. Na wzrost ceny gazu wpływa również pogłębienie strajku pracowników w norweskiej rafinerii. Prognozy podniesiono z poziomu 104 euro za MW do 163 euro za MW dla III kwartału br.
Strach o niedobory węgla winduje ceny energii
Obawy o niedobory węgla na kolejny sezon grzewczy, którego już teraz odczuwamy braki, dodatkowo windują ceny energii. Postoje i wyłączenia bloków węglowych spowodowały, że na 4 lipca z prac wyłączonych było ok. 22 GW mocy. Dla porównania cały system grzewczy dysponuje mocą w wysokości 53,6 GW mocy. Jak zaznaczają eksperci, ceny będą rosły tak długo, jak długo utrzymywać będziemy wysoki udział węgla w produkcji energii, gdzie kopalnie są trwale nierentowne. Szansą jest natomiast zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii.