Zakłady ubojowe wchodzą w wakacyjny tryb. Niestety upały w całej Europie nie zachęcają konsumentów do spożywania większej ilości mięsa, większą popularnością cieszą się owoce, warzywa i ryby. Zapotrzebowanie na wołowinę u zachodnich sąsiadów spadło, magazyny nadal są pełne, a popyt niewielki. Do zakładów sprzedają tylko Ci rolnicy, którzy muszą spieniężyć żywiec, a od reszty słyszymy, że to co mogą planują przetrzymać, jeśli zapas paszy pozwoli, co najmniej do września/października, tak aby nie przekroczyć granicznej masy ciała.
W kraju kolejny tydzień z rzędu obserwujemy obniżki, we wszystkich kategoriach. Spadki rzędu 30-60 gr/kg w wadze poubojowej wprowadziły praktycznie wszystkie zakłady z naszej listy.
Jak wynika z danych MRiRW w dniach 20-26 czerwca br. zakłady w kraju płaciły średnio 11,49 zł/kg za byki w wieku od 12 do 24 miesięcy, 9,55 zł/kg za krowy i 11,23 zł/kg za jałówki. Średni spadek cen od poprzedniego notowania wyniósł od 0,5 do 1,7%. Za byki zakłady w wadze poubojowej średnio płaciły 21,55 zł/kg, za jałówki 21,67 zł/kg, za krowy 19,6 zł/kg.
Ceny bydła w UE
Niestety krajowe obniżki wynikają ze spadków stawek u importerów. Obniżki cen według danych Bord Bia obserwujemy we Włoszech – w przypadku krów 7,1% i jałówek o 4% i byków w klasie U o 6,9%. W Hiszpanii z kolei spadają ceny jałówek i krów, we Francji ceny młodych byków w klasie R i O (o około 0,5%). Według danych giełdy VEZG z 4 lipca br. w Niemczech sytuacja jest w miarę stabilna, gdyż rolnicy otrzymują za młode byki średnio 4,63 euro/kg, za jałówki 4,95 euro za kg, a za krowy 4,4-4,6 euro za kg. Sytuacja od dwóch tygodni się nie zmienia – podaż podąża za popytem, stąd brak wahań.
- Podtrzymujemy naszą ocenę, że kolejne kwartały przyniosą zwiększenie światowej podaży mięsa wołowego, co będzie sprzyjać spadkowi cen skupu. Jednocześnie utrzymujące się obecnie bardzo wysokie na tle historycznym ceny wołowiny oddziałują w kierunku obniżenia popytu na ten gatunek mięsa, co będzie dodatkowym czynnikiem stabilizującym sytuację cenową. Mimo to oczekujemy, że w horyzoncie naszej prognozy ceny skupu bydła pozostaną na wysokim historycznym poziomie. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest tempo odbudowy podaży bydła na świecie. Uwzględniając sytuację na unijnym i krajowym rynku wołowiny oczekujemy, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 11,50 zł/kg oraz 9,50 zł/kg na koniec 2023 r. – prognozuje bank Credit Agricole w letnim raporcie.