Uczestnicy Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF podkreślili, że przyczyny ognisk ASF w rejonach nowych zakażeń są przedmiotem dochodzeń epizootycznych, których wyniki jeszcze nie są znane. Porozumienie wspiera strategię działań prewencyjnych Inspekcji Weterynaryjnej polegającą na:
- likwidacji, za odszkodowaniem, stad trzody chlewnej w promieniu 1 kilometra od ujawnionych ognisk,
- ograniczenia tranzytu oraz wyznaczenie objazdów na lokalnych drogach,
- poszukiwanie padłych dzików w promieniu 5 km od ognisk,
- badania wszystkich dzików pozyskanych w polowaniach i odstrzale sanitarnym.
Jednocześnie Porozumienie zgłosiło szereg postulatów, których celem jest zwiększenie skuteczności walki z ASF.
Strategie regionalne i kompartmentalizacja
Porozumienie opowiada się za opracowaniem regionalnych strategii zwalczania ASF dla województw, które utrzymują najwięcej trzody chlewnej (woj. wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie). Przygotowane strategie pomogą stworzyć podstawy przyszłej kompartmentalizacji produkcji, która pozwoli nie tylko na łatwiejsze przemieszczanie zwierząt w strefach ASF, ale również ułatwi funkcjonowanie całej branży w rejonach zakażonych. Dlatego organizacje działające w Porozumieniu postulują, aby MRiRW wystąpiło do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na rozpoczęcie programu pilotażowego utworzenia kompartmentów w Polsce w oparciu o wytyczne opublikowane przez OIE.
Porozumienie zaleca uwzględnić szybkie testy w kierunku ASF (o ile okażą się one wystarczająco wiarygodne) oraz możliwość certyfikacji bioasekuracji w łańcuchach dostaw przez niezależne firmy certyfikujące. Pozwoli to na częściowe odciążenie Inspekcji Weterynaryjnej, która z powodu braków kadrowych zwalcza ASF poprzez przesunięcia pracowników z innych regionów.