Brak odszkodowań z tytułu ASF?
21 rolników, którzy z powodu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń zostało zmuszonych do likwidacji prawie 14 tys. sztuk zwierząt nie otrzymało odszkodowań z tego tytułu. Przyczyną odmów wypłat jest nieprzestrzeganie przez hodowców przepisów.
Resort rolnictwa tłumaczy, że odszkodowania nie są przyznawane w przypadku, gdy występują negatywne przesłanki, o których mowa w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Oznacza to, że odszkodowań nie przyznaje się w przypadku stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów:
• o identyfikacji i rejestracji zwierząt,
• o zabezpieczeniu gospodarstwa przed przenikaniem czynników zakaźnych,
• o zasadach przemieszczania zwierząt.
- W związku z powyższym, przed wydaniem decyzji administracyjnej w przedmiocie przyznania odszkodowania, powiatowy lekarz weterynarii zobowiązany jest do ustalenia, czy istnieją przesłanki do odmowy wypłaty odszkodowania. Jeżeli w gospodarstwach, w których w 2019 r. stwierdzono ogniska ASF, były stwierdzane tego rodzaju nieprawidłowości, powiatowi lekarze weterynarii nie mogli wydać decyzji o przyznaniu odszkodowania. Decyzja administracyjna wydana przez powiatowego lekarza weterynarii w sprawie odszkodowania jest ostateczna. Posiadacz zwierząt niezadowolony z jej rozstrzygnięcia, ma prawo w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia, wnieść powództwo do sądu rejonowego – napisał w odpowiedzi posłom minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Na skierowanie sprawy na drogę sądową zdecydowało się dotychczas 6 właścicieli stad dotkniętych ASF.
wk