W miejscowości Radziejów wraz z Grupą Producentów Owoców i Warzyw „WARPOL” zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego mogliśmy dokładnie zapoznać się z tematyką dotyczącą kukurydzy cukrowej.
- Zdecydowaliśmy się stworzyć pierwsze ogólnopolskie spotkanie, dotyczące kukurydzy cukrowej. Mam nadzieję, że będą następne – zaznaczył Eugeniusz Pawlak, prezes WARPOL – Kukurydza posiana na naszych polach na glebie klasy 4, na ciężkim terenie łatwo nie miała, głównie przez słabe stosunki wodne. Mogą państwo zobaczyć , które odmiany dały sobie radę w naprawdę ciężkich warunkach – dodał.
Fot. Eugeniusz Pawlak prezes WARPOL Sp. z o.o. oraz Katarzyna Wójcik, redaktor naczelna WiOM
Kukurydza cukrowa w Polsce uprawiana jest na około 12 tysiącach hektarach według danych dr Romana Warzechy, kierownika Pracowni Kukurydzy i Pszenżyta w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB w Radzikowie. Uprawiana jest przede wszystkim dla potrzeb przemysłu przetwórczego, na ziarno konserwowane w puszkach czy na mrożone kolby. Co ciekawe z roku na rok znacząco wzrasta rynek świeżych kolb, tutaj powierzchnia aktualnie wynosi około 1000 hektarów.
Fot. Dr Roman Warzecha.
Doktor Roman Warzecha poprowadził wykład na temat blasków i cieni w produkcji kukurydzy cukrowej, o którym szerzej będą mogli Państwo przeczytać w kolejnym numerze WiOM.