Proponowane przepisy zawierają listę praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową bezwzględnie zakazanych oraz listę praktyk dozwolonych, pod warunkiem, że zostały one zawarte w umowie między dostawcą a nabywcą.
Zmienione przepisy mają także określić tryb postępowania organu w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, sposób jego zawiadamiania oraz przepisy o karach. Organem tym nadal będzie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jak zaznacza rząd, za wprowadzeniem nowych przepisów przemawia fakt, że w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych często występują znaczne różnice w sile przetargowej między dostawcami a nabywcami.
- Taka nierównowaga siły przetargowej może prowadzić do nieuczciwych praktyk handlowych, w których silniejsi ekonomicznie i organizacyjnie partnerzy handlowi narzucają słabszym kontrahentom korzystne dla siebie praktyki lub ustalenia umowne. es obowiązującej ustawy, zasadnym jest uchwalenie nowej ustawy ale o takim samym tytule - wyjaśnia wiceminister Ryszard Bartosik, który odpowiada za opracowanie projektu.
Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/633 państwa członkowskie muszą opublikować i przyjąć krajowe przepisy do 1 maja 2021 r., a obowiązywanie tych przepisów ma się rozpocząć najpóźniej 1 listopada 2021 r. Rada Ministrów ma przyjąć projekt ustawy w pierwszym kwartale tego roku.
ksz, fot. Bierdonka