– Koncentrujemy się na rolnictwie zrównoważonym i wprowadzeniu rozwiązań wspierających rolników w ich codziennej pracy. Chcemy pokazywać rolnikom, na czym ono polega w praktyce – podkreślał Antoine Bernet – szef działu Crop Science Bayer. Będą to nie tylko rozwiązania w zakresie ochrony roślin, ale także rozwiązania cyfrowe i nowe rozwiązania sprzedażowe.
Nowy insektycyd w rzepaku
Problem odporności szkodników narasta, tym bardziej że najwięcej wypada insektycydowych substancji czynnych.
– Na wiosnę wprowadzamy nowy insektycyd Sivanto Energy do ochrony rzepaku. Zawiera on dwie substancje czynne, tj. flupyradifuron (75 g/l) oraz deltametrynę (10 g/l). W roślinie działa powierzchniowo i systemicznie. Zarejestrowany jest w rzepaku oraz w gorczycy, jednak planujemy rozszerzenie etykiety rejestracyjnej w przyszłości – podkreślała Dorota Muszyńska z firmy Bayer.
Przeznaczony jest do zwalczania chowaczy łodygowych (czterozębnego i brukwiaczka), słodyszka rzepakowego oraz szkodników łuszczynowych (pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika). Sivanto Energy zalecamy do stosowania wiosną w dwóch dawkach w zależności od terminu stosowania, tj. w dawce 0,75 l/ha wczesną wiosną na chowacza czterozębnego i brukwiaczka oraz słodyszka rzepakowego i na szkodniki łuszczynowe (pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika) w dawce 0,5 l/ha.
– Sivanto można zastosować maksymalnie 2 razy w sezonie, ale wymaga to bardzo dobrego zarządzania preparatem. Nie można go stosować kolejno po sobie, trzeba przerwać substancją z innej grupy chemicznej. Proponujemy między zabiegami Sivanto Energy zastosowanie produktu Roslix w fazie BBCH 50–60 (do momentu otwierania się pierwszych kwiatów rzepaku) – dodała Dorota Muszyńska.