W Sejmie trwają prace nad ustawą o nawozach i nawożeniu, które mają na celu wprowadzenie do polskiego porządku prawnego postanowień unijnego rozporządzenia. - Ministerstwo rolnictwa nie planuje po wejściu w życie przepisów rozporządzenia 2019/1009 uchylenia przepisów ustawy o nawozach i nawożenia dotyczących dopuszczania do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin – powiedział wiceminister Lech Kołakowski, który podkreślił, że do wyboru producentów będzie należała decyzja czy będą korzystać z przepisów unijnego rozporządzenia czy przepisów krajowych.
Co może PIORIN?
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa sprawuje nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin.
W ramach sprawowanego nadzoru, organy Inspekcji oraz upoważnieni pracownicy tej instytucji są uprawnieni do:
- wstępu na grunty;
- dokonywania inwentaryzacji nawozów i środków wspomagających uprawę roślin,
- przeprowadzania kontroli,
- wstępu do obiektów, w których są przechowywane nawozy lub środki wspomagające uprawę roślin;
- nieodpłatnego pobierania do badań próbek nawozów i środków wspomagających uprawę roślin.
Kontrole polegające na sprawdzeniu podmiotów stosujących i przechowujących nawozy, środki wspomagające uprawę roślin i produkty nawozowe UE są przeprowadzane na podstawie analizy ryzyka albo na wniosek zainteresowanych podmiotów. Podmioty podlegające nadzorowi, ponoszą opłaty za wykonywanie przez Inspekcję czynności kontrolnych i przeprowadzanie badań laboratoryjnych, jeżeli w ich wyniku stwierdzono, że nawozy albo środki wspomagające uprawę roślin nie spełniają wymagań jakościowych określonych w przepisach.