Sejm właśnie przyjął nowelizację przepisów, które przeniosą papierową formę prowadzenia dziennika budowy do historii.
Na początku czerwca Sejm znowelizował ustawę Prawo budowlane
- Ustawa to kolejny kamień milowy na drodze do cyfryzacji procesu budowlanego. Najnowsze zmiany oznaczają, że proces inwestycyjno-budowlany będzie realizowany w sposób bardziej komfortowy dla inwestorów i bardziej skuteczny dla organów nadzoru budowlanego – mówił po głosowaniu wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.
A jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy?
Elektroniczny Dziennik Budowy (system EDB):
- Po pierwsze wprowadzają one system EDB (Elektroniczny Dziennik Budowy). Dziennik budowy jest bowiem najważniejszym dokumentem na budowie. Powinien być prowadzony w określony sposób i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Rejestruje się w nim przebieg robót budowlanych oraz wszelkich okoliczności i zdarzeń mających związek z ich wykonywaniem i mogących mieć znaczenie podczas technicznej oceny prawidłowości prowadzonych prac budowlanych, montażu czy rozbiórki.
- Dziennik budowy jest też narzędziem pracy kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego, a także projektanta. W dzienniku zapisywane są wszystkie istotne zdarzenia, które dokumentują przebieg robót budowlanych.
- System EDB umożliwia realizację wszystkich tych czynności online.
Papierowa, tradycyjna forma prowadzenia dziennika budowy będzie dostępna dla inwestorów do 2030 r., po czym nastąpi przejście na formę wyłącznie elektroniczną.