W ostatnich latach spotykamy się ze wzrostem popularności jeżyn, przynajmniej wśród konsumentów. Daleko im co prawda do malin, przy których o jeżynach możemy mówić jako o niszy w uprawie, ale areał konsekwentnie się powiększa.
W Polsce jeżyna uprawiana jest na około 30 tysiącach hektarów, według danych podawanych przez Instytut Ogrodnictwa. Jednak przez fakt, że produkcja jeżyny podawana jest łącznie z innymi gatunkami o małym znaczeniu gospodarczym, trudno jest określić dokładną powierzchnię.
O czym należy pamiętać, aby cieszyć się owocami jeżyny?
Jeżyna bezkolcowa to krzew z rodziny różowatych, powstały ze skrzyżowania dzikich gatunków jeżyny. Roślina wieloletnia, owocująca na pędach dwuletnich. Pierwsze owoce ukazują się w połowie lata mniej więcej z początkiem sierpnia, plonując do września.
Polecane odmiany – pamiętajmy, aby wybrać te odporne na niskie temperatury!
Na rynku spotkać możemy się z bogatą ofertą odmian jeżyny bezkolcowej, warto jednak pamiętać, aby zwrócić uwagę na te, które są odporne na niskie temperatury.
- Orkan – popularna odmiana polska, charakteryzuje się czarnymi, dużymi i aromatycznymi owocami;
- Black Satin – odmiana amerykańska, obficie plonująca, podobnie jak Orkan, charakteryzuje się owocami w kolorze czarnym o większym kalibrze.
- Loch Ness – Szkocka odmiana, cechująca się dużymi wydłużonymi owocami.
- Brzezina – jest to kolejna polska odmiana. Charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem. Jest jedna z najszybciej dojrzewających w sezonie.
- Navaho – Odmiana pochodząca z Ameryki, ma słabsze przyrosty, ale wykazuje się odpornością na choroby, co jest ważne, jeżeli nie planujemy używać chemicznych środków ochrony roślin.
Wśród wymienionych wyżej odmian dwie pochodzą z Polski. Instytut Ogrodnictwa do uprawy towarowej poleca wspomnianą wyżej Brzezinę oraz dwie kolejne odmiany:
- Ruczaj - Smaczne owoce, ale o średniej wielkości. Dlatego tez polecana jest przede wszystkim na przetwórstwo oraz mrożonki;
- Gaj – Odmiana, której owoce są uniwersalne, czy to na świeży rynek, czy przetwórstwo. Co ważne odporna na choroby grzybowe, w mniejszym stopniu na wirusowe, które w jej przypadku przenoszone mogą być przez szpeciele.