Do 17 maja br. wnioski o dopłaty bezpośrednie za 2023 r. złożyło 718 tys. rolników. Mimo zachęt, tylko około 35% beneficjentów chce w tym roku skorzystać z ekoschematów. Jak wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza, gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 34,30 %, jednak ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodnie z zasadami ekoschematy można łączyć, i jeden wniosek może zawierać ich więcej. Zdecydowanie najchętniej wybierany jest ekoschemat „Rolnictwo węglowe”, bo stanowi 82,41% wszystkich wskazywanych ekoschematów. Najmniejszym wzięciem cieszy się ekoschemat „Biologiczna ochrona upraw”.
Jak wypełnić wniosek i skorzystać z rolnictwa węglowego?
Korzystanie z ekoschematów ma kluczowe znaczenie dla wysokości dopłat. Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie rozszerzonej warunkowości pozwolą jedynie na otrzymanie dopłat na poziomie około 70% tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. Jest więc o co walczyć, szczególnie w tak trudnym dla rolnictwa roku, jak 2023. Wypełnienie tegorocznego wniosku i otrzymanie maksymalnej możliwej kwoty może wydawać się trudne, jednak dzięki pomocy specjalistów obraz się rozjaśnia i pieniądze przestają być nieosiągalną perspektywą. Eksperci top agrar Polska oraz Agraves oferują swoją darmową pomoc – doradzą, z jakich ekoschematów skorzystać oraz wypełnią wniosek. Wystarczy uzupełnić formularz na https://lp.topagrar.pl/konkurs.
A jeśli złożyłeś już wniosek, ale zastanawiasz się czy mógłbyś wycisnąć więcej z dopłat – ta akcja jest również dla Ciebie. Do końca maja możesz bez żadnych konsekwencji złożyć korektę wniosku do ARiMR. Nie czekaj – weź udział w naszej akcji: https://lp.topagrar.pl/konkurs