r e k l a m a
Partnerzy portalu
Jak rozdrabniać kukurydzę?
24.08.2021autor: Marcin Jajor
– O wartości pokarmowej i jakości fermentacyjnej kiszonki z kukurydzy w istotny sposób decyduje rozdrobnienie materiału – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie w najnowszym artykule na łamach dodatku specjalnego top bydło.
Wielkimi krokami zbliża się termin prac związanych ze sporządzaniem kiszonki z całych roślin kukurydzy, a więc najważniejszej paszy objętościowej w żywieniu krów. Jak zaznacza prof. Zygmunt M. Kowalski, spośród czynników decydujących o wartości pokarmowej i jakości fermentacyjnej kiszonki z kukurydzy, stopień rozdrobnienia części wegetatywnych (łodyga, liście) oraz kolb i ziarniaków należy do jednych z najbardziej istotnych.
– Od rozdrobnienia części wegetatywnych zależy z jednej strony czas ich przebywania w żwaczu (im krótsze są cząsteczki, tym szybciej wypływają ze żwacza, na skutek czego są gorzej trawione), a z drugiej strony im lepsze jest rozdrobnienie łodyg i liści, tym większa jest penetracja ich cząsteczek przez bakterie w żwaczu, co zwiększa strawność włókna – zaznacza ekspert z UR w Krakowie.
Z kolei jak dodaje, od stopnia rozdrobnienia ziarniaka zależy dostępność skrobi, w tym jej podatność na rozkład w żwaczu, a także na strawność jelitową. Nierozdrobnione ziarniaki lub ich duże części znajdujące się w kale, są najlepszym wskaźnikiem złego rozdrobnienia ziarniaków i mogą sugerować prawdopodobne niedobory energii u krów.
r e k l a m a
– Wiele błędów w rozdrobnieniu wynika nie tyle z nieznajomości problemu, ile ze złych decyzji organizacyjnych oraz ze słabej jakości sprzętu, którym wykonuje się zbiór. Warto znać konsekwencje tych błędów, co może zachęcić do ich unikania – zaznacza prof. Kowalski.
Wiele pytań w zakresie długości sieczki zrodziło pojawienie się w ostatnich latach na naszych polach sieczkarni pracujących w technologii shredlage (opracowanej w USA). W jej przypadku zielonka z kukurydzy cięta jest na dłuższe cząsteczki, tj. ok. 3-cm, co - jak zaznacza prof. Kowalski - zapewnia właściwą strukturę fizyczną dawki, a dzięki specjalnej konstrukcji walców pomimo tak długiej sieczki ziarno rozdrabniane jest bardzo dobrze. Efekt to dobra strawność skrobi i dostępność glukozy z przewodu pokarmowego krowy.
opr. mj/ Fot. Czubiński
Marcin Jajor
<p>redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a