Pogoda decyduje o rozwoju i… zwalczaniu zarazy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pogoda decyduje o rozwoju i… zwalczaniu zarazy

11.08.2020autor: Janusz Biernacki

Występowaniu i rozwojowi zarazy ziemniaka sprzyjają przedłużające się opady, z czym lokalnie mamy do czynienia w tym roku, podwyższona wilgotność powietrza (mgła, rosa) oraz umiarkowana temperatura powietrza. Warunki te decydują także o ochronie upraw przed sprawcą choroby.

Przy wyższej temperaturze (24°C) zarodniki sprawcy zarazy ziemniaka kiełkują naturalnie, infekując nowe rośliny ziemniaka. Przy niższej (ok. 12°C) zmieniają się one w zoospory, wytwarzające do kilkunastu zarodników pływkowych, które przy wyższej wilgotności zakażają nowe rośliny.

W trakcie tworzenia się bulw i ich przyrostu w warunkach wilgotnych, sprzyjających rozwojowi choroby, zaleca się stosować fungicydy o wyższej skuteczności, skracając odstępy między kolejnymi zabiegami do 5–7 dni. Na tym etapie należy stosować fungicydy wgłębne lub powierzchniowe. Nie należy natomiast w tym okresie używać fungicydów systemicznych, gdy widoczny jest formujący się w obrębie plam zarazy białawy nalot zarodni z zarodnikami pływkowymi – zoosporami.

Do końcowych zabiegów – po wykształceniu jagód – zaleca się używać środki charakteryzujące się skutecznością w ochronie bulw, o właściwościach antysporulacyjnych –  zdolnych do niszczenia zarodników pływkowych. Ostatnie zabiegi chroniące bulwy należy wykonać miesiąc przed zbiorem.

Według Euroblight, dobrą i wysoką efektywność w działaniu antysporulacyjnym wykazują m.in. mieszaniny:
  • dimetomorf + mankozeb (np. Acrobat MZ 69 WG, Delphin 69 WG)
  • dimetomorf + fluazynam (np. Banjo Forte 400 SC)
  • benalaksyl-M + mankozeb (np. Fantic M WP)
  • mankozeb + metalaksyl-M (np. Ridomil Gold Ppite 67,8 WG, Ekonom MM 72 WP, Planet 72 WP)
  • cymoksanil + propamokarb (np. Proxanil)
  • fluopikolid + propamocarb-HCI (np. Infinito 687,5 SC)
  • oraz substancja solo – oksatiapiprolina (Zorvec Enicade).
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prognoza pogody dla rolników od 2 do 8 września 2020

Pierwsza dekada września będzie dość ciepła i deszczowa, dominować będą układy niżowe i adwekcja zachodnia. Gdzie będzie padać deszcz? Jaka będzie temperatura w poszczególnych regionach?

czytaj więcej
Ziemniaki

Zaraza ziemniaka - który środek jest najskuteczniejszy?

To, że zaraza ziemniaka jest głównym powodem spadku plonów, a także jednym z powodów obniżenia wartości bulw po przechowywaniu, nie jest niczym nowym. W tym roku, zwłaszcza kiedy mamy w ostatnich dniach przekropną pogodę i stosunkowo chłodne noce, grzyb zaatakuje z większą siłą. Jakie zatem zastosować fungicydy i które z nich działają najlepiej?

czytaj więcej
Ziemniaki

Konflikty zbrojne zagrażają produkcji ziemniaków

Konflikty zbrojne w Izraelu zagrażają produkcji ziemniaków. Jak to wpływa na import do Unii Europejskiej i jakie ma znaczenie dla rynku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)