Produkcja świń: stres wywołuje streptokokozę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Produkcja świń: stres wywołuje streptokokozę

22.08.2020autor: Anna Kurek

Streptococcus suis występuje wszędzie tam, gdzie prowadzona jest hodowla świń. Długotrwałe upały spowodowały wysyp choroby w tym roku.

Streptokokoza świń jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnych systemach produkcji świń, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Coraz częściej jest także główną przyczyną strat prosiąt i warchlaków, a w niektórych stadach także tuczników. Jak wskazują wyniki krajowych, rutynowych badań bakteriologicznych, paciorkowce – Streptococcus suis typ 2 – czynnik odpowiedzialny za wystąpienie tej choroby, izolowany jest ze zmienionej chorobowo tkanki płucnej w ok. 30% próbek przesłanych do badań rozpoznawczych.

Problem streptokokozy u prosiąt i warchlaków potęguje się wraz z oddziaływaniem na ich organizm długotrwałego stresu, np. zimna lub przegrzania. Długotrwały stres osłabia sprawność układu immunologicznego, co ułatwia wszędobylskim paciorkowcom namnażanie się i przekraczanie barier obronnych świń.

Obecnie znanych jest 35 otoczkowych serotypów S. suis. Badania molekularne umożliwiły wykazanie, że między serotypami paciorkowców istnieją różnice w chorobotwórczości dla świni i człowieka (streptokokoza jest zoonozą). Różnice te decydują o tym, że trudno jest opracować skuteczną szczepionkę dla wszystkich stad.

Czynnikiem etiologicznym streptokokozy świń jest przede wszystkim S. suis typ 2. Serotyp ten izoluje się od ok. 70% chorych zwierząt w większości krajów europejskich, w tym także w Polsce. Za główny czynnik chorobotwórczości paciorkowców uznaje się toksynę (suilizyna). Produkowana jest ona przez większość zjadliwych izolatów S. suis. Ważnym czynnikiem zjadliwości są adhezyny, które determinują zdolność paciorkowców typu 2 do inwazji komórek mózgu świń.

Chcesz wiedzieć więcej o tym jak walczyć ze streptokokozą? Zapraszamy do lektury najnowszego, wrześniowego wydania „top agrar Polska”.

autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Kontrola podwórka przez gminę

Pytanie: Czy gmina może przeprowadzić oględziny nieruchomości w celu sprawdzenia przestrzegania ustawy o czystości i porządku w gminie?

czytaj więcej
Aktualności

Ciągnik niezgodny z zamówieniem

Pytanie: Trzy lata temu kupiliśmy nowy ciągnik. Nie jest on jednak zgodny z zamówieniem. Co możemy w tej sprawie zrobić?

czytaj więcej
Zdrowie świń

Zmiany w raportowaniu zużycia antybiotyków - Polska nie jest gotowa

Do wprowadzenia nowego obowiązku raportowania pozostał niecały rok. Zmiany te obejmą nie tylko producentów, ale także dystrybutorów i hodowców świń, bydła,  kurcząt i indyków.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)