Kosmiczny test ciążowy dla krowy: ciążę wykryjesz z wydychanego powietrza w 15 sekund!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kosmiczny test ciążowy dla krowy: ciążę wykryjesz z wydychanego powietrza w 15 sekund!

02.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  Ciążę u krów można wykryć na podstawie analizy moczu, krwi, mleka oraz poprzez USG. Teraz przyszedł czas na krowi oddech. Jak to działa? 

Naukowcy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych, inteligentniejszych technologii. Dotyczy to również hodowli bydła. Nikogo nie dziwi już automatyczna segregacja krów do inseminacji, podejrzanych o chorobę czy samodzielne dojenie się w robocie udojowym oraz automatyczne zadawanie pasz. Technologia idzie do przodu, a my musimy ją gonić wiedzą. Okazuje się, że ciążę krów można wykryć również z wydychanego powietrza.

Test ciążowy jak alkomat?

Ta kosmiczna technologia ma ułatwić badanie krów pod kątem ciąży. Tak przynajmniej twierdzi australijska firma Agscent, która wprowadza na rynek „elektroniczny nos”.

Dzięki nowej technologii ciężarne krowy powinny być identyfikowane na podstawie powietrza, które wydychają już po 16 dniach od inseminacji. Dr. Bronwyn Darlington jest rolnikiem i założycielem australijskiej firmy Agscent. Tam jej zespół opracowuje urządzenia nanosensorowe, którymi będzie badane wydychane powietrze. Urządzenie ma na poprawę zdrowia, produktywności i dobrostanu zwierząt – bez inwazyjnej interwencji.

Elektroniczny nos NASA

Dlatego Agscent zaadaptował technologie agencji kosmicznej NASA, gdzie od wielu lat wykorzystuje się tam tzw. „elektroniczne nosy”, które służą do wykrywania niebezpiecznych substancji chemicznych w powietrzu i ochrony członków załóg na stacjach kosmicznych.

Urządzenie „Agsent Breath” przykłada się do nozdrza krowy i bada oddech przez około 15 sekund. Wykrywa w wydychanym powietrzu określone lotne związki organiczne, które mówią o tym, czy krowa jest w ciąży.

Firma planuje wprowadzenie urządzenia na rynek w przyszłym roku. Agscent pracuje także nad innymi detektorami, które będą mogły m.in. rejestrować stężenie metanu w oborze czy wykrywać markery chorobowe.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com/ Anke Reimink

Fot. Sierszeńska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mięsne

Ceny bydła: w skupach więcej krów, są korekty

Zapasy pasz objętościowych prawie podsumowane, a w związku z tym rośnie liczba krów rzeźnych w skupach. Pasz w wielu regionach Polski może zabraknąć, a jej ceny są horrendalnie wysokie. Ile płacą ubojnie tym tygodniu?

czytaj więcej
Rynek mleka

Ceny mleka w sierpniu 2023. Spadek o 22% rok do roku. Gdzie najgorzej i jakie prognozy?

Ceny mleka systematycznie spadają od stycznia br. Wg. GUS za mleko wówczas rolnicy średnio otrzymywali 2,46 zł/l. Mleczarnie w sierpniu płaciły o 60 gr/l mniej niż na początku br. Gdzie ceny spadły najsilniej w porównaniu do lipca? 

czytaj więcej
Zdrowie bydła

Korea Południowa: masowe szczepienia bydła przeciwko guzowatej chorobie skóry

Południowa Korea ogłosiła, że planuje zaszczepić całe pogłowie bydła domowego przeciwko chorobie wirusowej bydła, która dotknęła już ponad 3 tysiące zwierząt w kraju. Choroba powoduje gorączkę, a także guzki, owrzodzenia i opuchliznę na skórze bydła.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)