Susza rolnicza w zbożach jarych i ozimych. Najnowszy raport IUNG w Puławach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza rolnicza w zbożach jarych i ozimych. Najnowszy raport IUNG w Puławach

07.06.2023autor: Bartłomiej Czekała

Naprawdę pogodowy przebieg minionej zimy i wiosny dawał nadzieję, że w tym roku susza potraktuje nas dużo łagodniej. Niestety, zasoby wody zgromadzone w glebie się kończą, a mamy regiony w Polsce, gdzie nie było opadów atmosferycznych od wielu dni i tygodni. Najnowszy raport suszowy wskazuje, że największy problem mamy w uprawach zbóż jarych i ozimych.

Właśnie ukazał się najnowszy, już drugi w tym roku raport IUNG-PIB w Puławach dotyczący wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2477 gmin w Polsce, określając dla nich stan zagrożenia suszą rolniczą.

Gdzie wystąpiły największe niedobory wody?

Jak informuje IUNG, w drugim okresie raportowania (od 1 kwietnia do 31 maja 2023r. ) średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -70 mm. Tym samym wartość KBW uległa zmniejszeniu o 41 mm w stosunku do pierwszego raportu

Największe niedobory wody (od -150 do -169 mm) odnotowano na terenach:

- Pobrzeża Południowobałtyckiego,
- Żuław,
- na północy Pojezierza Mazurskiego,
- zachodniej części Kujaw,

Duży deficyt wody (od -120 do -149 mm) odnotowano również na obszarze:

- Pojezierza Pomorskiego,
- Pojezierza Wielkopolskiego (część wschodnia),
- na pozostałym obszarze Mazurskiego,
- Niziny Południowowielkopolskiej.

r e k l a m a


Nieco mniejszy deficyt wody od -90 do -119 mm występował na terenie leżącym na południe od w/w obszarów. Natomiast na południu kraju niedobory były mniejsze od 0 do -89 mm.

Mamy suszę rolniczą w Polsce

Na podstawie powyższych danych IUNG-PIB w Puławach stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski. W raportowanym okresie występowała na terenie województw:

  • Pomorskiego,
  • Zachodniopomorskiego,
  • Kujawsko-pomorskiego,
  • Warmińsko-mazurskiego,
  • Wielkopolskiego,
  • Łódzkiego,
  • Mazowieckiego,
  • Podlaskiego,
  • Dolnośląskiego.

Susza stwierdzono w uprawach zbóż ozimych, zbóż jarych, truskawek i krzewów owocowych.

W zbożach jarych odnotowano ją w 676 gminach (27,29% gmin Polski) i na obszarze 8,21% gruntów ornych kraju. W uprawach zbóż jarych odnotowano ją w 538 gminach (21,72% gmin Polski) i na obszarze 4,40% gruntów ornych kraju. Szczegółowe dane dotyczące suszy w uprawach zbóż ozimych w województwach przedstawia tab. 2.

W uprawach truskawek susze odnotowano ją w 414 gminach (16,71% gmin Polski) i na obszarze 3,25% gruntów ornych kraju. Natomiast w uprawach krzewów owocowych stwierdzono jej wystąpienie w 196 gminach (7,91% gmin Polski) i na obszarze 0,83% gruntów ornych kraju.

Temperatury w kwietniu i w maju w Polsce

W ocenie autorów raportu IUNG-PIB w Puławach tegoroczny kwiecień pod względem temperatury powietrza był przeciętny. Najniższą średnią temperaturę na terenie kraju notowano w północnej części Pojezierza Pomorskiego od 6 do 7°C. Natomiast w południowej części tego Pojezierza oraz na Pojezierzu Mazurskim, na Nizinie Śląskiej, Wielkopolskiej, na Roztoczu, na Pogórzu Karpackimi Przedgórzu Sudeckim, temperatura był wyższa i wynosiła 7-8°C. Na pozostałym obszarze Polski notowano od 8 do 10°C.

Z kolei w maju temperatury były stosunkowo niskie. W pierwszej dekadzie na wschodzie Polski notowano od 8 do 10°C a na zachodzie od 10 do 12°C. W drugiej dekadzie tego miesiąca było już cieplej od 10 do 12°C na południu kraju i od12 do 14°C na pozostałym obszarze Polski. Natomiast najcieplej było w trzeciej dekadzie. Na Kujawach, we wsch. części Pojezierza Wielkopolskiego, w północnej części Mazowsza, na Lubelszczyźnie i w Kotlinie Sandomierskiej notowano od 15 do 17°C.W pozostałej części kraju temperatura wynosiła od 12 do 15°C.

Trzecią dekadę maja charakteryzowało bardzo duże usłonecznienie. W całej Polsce notowano ponad 100 godz. ze Słońcem, przy czym we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego oraz na Polesiu Lubelskim było tych godzin aż 150.

Opady atmosferyczne w kwietniu i w maju w Polsce

Jak czytamy w raporcie, kwiecień pod względem opadowym na terenie kraju był bardzo zróżnicowany. Na północy Polski notowano opady od poniżej 10 do 20 mm, stanowiące poniżej 70 do 80% normy wieloletniej (1991-2020). Na południu kraju wynosiły od 30 do 50 mm, a przy granicy Polski od 60 do 80 mm, tj. od 100 do 170% normy. Natomiast na pozostałym terytorium kraju notowano opady od 20 do 30 mm (ok. 100% normy).

W pierwszej dekadzie maja opady atmosferyczne na terenie całego kraju były małe. Szczególnie niskie opady notowano w trzeciej dekadzie tego miesiąca, na przeważającym obszarze Polski opady nie wystąpiły lub nie przekraczały 5 mm, tylko lokalnie na zachodzie kraju notowano ich wystąpienie od 5 do 10 mm.

Zdaniem autorów raportu, brak opadów, zwłaszcza w trzeciej dekadzie maja spowodował, że deficyt wody jest wyższy niż notowany w pierwszym raporcie. Niedobory wody dla roślin uprawnych zwiększają się. Duży deficyt wody notowane był zwłaszcza w północno-zachodnich obszarach kraju wynoszący od -160 do -169 mm.

oprac. bcz na podst. IUNG-PIB w Puławach

Fot. Daleszyński
Grafika: IUNG-PIB w Puławach

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

„System Monitoringu Suszy Rolniczej – stan aktualny i wyzwania” – konferencja IUNG-PIB już jutro!

Już jutro, 15 czerwca, odbędzie się konferencja pt. „System Monitoringu Suszy Rolniczej – stan aktualny i wyzwania”, której organizatorem jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

czytaj więcej
Zboża

Kiedy pleśń śniegowa zaatakuje jęczmień bez śniegu?

Sprawca pleśni śniegowej, grzyb Microdochium nivale powszechnie występuje w środowisku, zwłaszcza na polach, gdzie często uprawia się zboża oraz kukurydzę. Wymaga on do rozwoju na roślinach specyficznych warunków – stosunkowo niskiej temperatury (0–10°C), odcięcia roślin od powietrza, co powoduje, że się duszą oraz dość długiego występowania takich warunków. Dlaczego w ubiegłym roku pleśń śniegowa zaatakowała jęczmień ozimy pomimo małych opadów śniegu?

czytaj więcej
Zboża

Brak warunków na odchwaszczanie

Pogoda wreszcie przyniosła deszcze, które uzupełnią nieco letnie braki opadów. Niestety, aura uniemożliwia odchwaszczanie zbóż ozimych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)